Problemy z uzębieniem są dość powszechnym zjawiskiem wśród najmłodszych. Ich rodzaje i przyczyny są niezwykle zróżnicowane. Zgrzytanie zębami jest jedną z przypadłości, która długo nieleczona może mieć bardzo poważne skutki w późniejszym rozwoju i zdrowiu dziecka. Dlaczego występuje u najmłodszych? Czym się objawia? Jak sobie z tym poradzić? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w niniejszym artykule.

Czym jest zgrzytanie zębami?

Tę przypadłość nazywa się fachowo bruksizmem. Często osoba, która boryka się z tym problemem, nie jest w stanie sama tego stwierdzić. Dlatego najczęściej parter/ka, czy w przypadku dziecka rodzice, są pierwszymi osobami, które dowiedzą się o zgrzytaniu zębami. Bruksizm to choroba dotykająca nawet niemowlęta. Zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi jest niekontrolowane i najczęściej dzieje się podczas snu. Co ciekawe, większy odsetek osób z tą przypadłością znajduje się w krajach bardziej rozwiniętych.

Jakie są przyczyny bruksizmu?

Jeszcze do niedawna lekarze sądzili, że zgrzytanie zębami jest spowodowane tylko czynnikami fizycznymi (zewnętrznymi) w naszym ciele, na przykład owsikami czy wadami zgryzu. Jednak w dzisiejszych czasach, bruksizm jest raczej uważany za chorobę psychosomatyczną, to znaczy, że jego przyczyny mają podstawę w czynnikach psychicznych.

Najczęstszym powodem zgrzytania zębami są nerwy i zaburzenia psychiczne, takie jak depresja czy stany lękowe. Osoby samotne są również bardziej zagrożone ryzykiem bruksizmu. Innymi przyczynami, na które mamy wpływ jest zbyt częste żucie gumy i niedobór magnezu w organizmie.

Dlaczego ten problem dotyka dzieci?

Najmłodsi są oczywiście mniej narażeni na stres, więc przyczyny są nieco inne niż w przypadku osób dorosłych. U dzieci możliwe jest też genetyczne dziedziczenie przypadłości. Jeśli u niemowlęcia czy u dziecka pojawia się ten problem, to najprawdopodobniej ma to podstawy genetyczne. Warto wtedy wykonać odpowiednie badania. Najmłodsi są bardziej narażeni na owsiki, które są powszechne w przedszkolach czy żłobkach. A zatem zaburzenia psychiczne są bardzo rzadkim powodem zgrzytania zębów u dzieci.

Konsekwencje zgrzytania zębami

Bruksizm sam w sobie nie jest niebezpieczną chorobą, ale jego skutki w przyszłości mogą być bardzo groźne i uciążliwe. Nie wolno lekceważyć tego problemu. Niewyleczone zgrzytanie zębów oznacza nie tylko duże problemy z uzębieniem czy językiem. Rzecz jasna, bruksizm niszczy szkliwo, zatem może doprowadzić do osłabienia dziąseł, chwiania się, a w konsekwencji utraty zębów. Ponadto, może również powodować problemy z kręgosłupem, bóle głowy, a nawet problemy ze słuchem i wzrokiem. Zgrzytanie zębami wpływa też na kształt szczęki i twarzy, która staje się kwadratowa.

Leczenie bruksizmu

Ze względu na różne przyczyny, bruksizm w niektórych przypadkach może być leczony przez kilku specjalistów z kilku dziedzin naraz. Najważniejsze jest ustalenie głównego czynnika powodującego problem. Jeśli zaburzenia psychiczne powodują tę chorobę, to być może potrzebne będą odpowiednio dobrane leki i psychoterapia. Ale najpierw należy udać się do stomatologa, aby sprawdzić uzębienie i szczękę. Do leczenia zgrzytania zębów używa się specjalnych nakładek, które mają za zadanie oddzielić zęby, a czasem też je wyprostować. Dla wielu pacjentów rozwiązaniem będą nawet specjalistyczne płyny, żele, czy masaże i ćwiczenia twarzy.