Leczenie protetyczne polega na odtworzeniu pierwotnych warunków zgryzowych, po utracie naturalnych zębów, bądź też po ich uszkodzeniu.
Protetyka to nie tylko zabieg leczniczy, mający na celu powrót do zdrowego uśmiechu, ale jest to także sztuka upiększania.

W ofercie protetyki mogą znaleźć Państwo:

  • Wkłady koronowo-korzeniowe
  • Inlay, onlay, overlay
  • Korony protetyczne
  • Licówki
  • Mosty
  • Protezy akrylowe, nylonowe, szkieletowe
  • Prace protetyczne na implantach

Protezy zębowe, protezy szkieletowe – protetyka MaxDent Kraków

Najczęstszy dylemat, a zarazem pytanie z jakim spotykają się nasi lekarze podczas konsultacji z pacjentami brzmi: Czy lepsze są protezy zębowe, czy też protezy szkieletowe? Trudnym jest udzielenie na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, gdyż uzależniona jest ona od okoliczności, tj. stanu uzębienia pacjenta.

Protezy zębowe proponujemy naszym pacjentom, zarówno w sytuacji kiedy braki w uzębieniu są niewielkie, czyli, gdy pacjenta spotyka ubytek jedynie kilku zębów, ale także w przypadku, gdy w szczęce, czy żuchwie nie ma żadnych zębów.

W związku z tym, protezy zębowe są tu dobrym rozwiązaniem bez względu na stan naszego uzębienia. Protezy zębowe dzielimy na protezy zębowe częściowe oraz protezy zębowe stałe.

Protezy zębowe częściowe, z racji, iż ich rolą jest uzupełnienie tylko części ubytków, można je wyjmować i z powrotem wprowadzać do jamy ustnej.

Natomiast protezy zębowe stałe mają za zadanie uzupełnić całkowite, bądź znaczące braki uzębienia,w związku z czym nie jest możliwym usunięcie ich bez pomocy lekarza, gdyż do mocowania ich w jamie ustnej stosuje się specjalnego cementu do protez, bądź mocuje się je do implantów.

Protezy szkieletowe, są natomiast w inny sposób umieszczane w jamie ustnej niż protezy zębowe. Są one oparte na własnym uzębieniu, w związku z czym nie osiadają, a siły jakich używamy podczas przeżuwania są przenoszone w sposób zbliżony do naturalnego. Warto również zauważyć, iż protezy szkieletowe są stabilniejsze, oraz prostsze w dbaniu o higienę, a co za tym idzie, ryzyko chorób przyzębia gdy stosujemy protezy szkieletowe jest mniejsze. Ponadto protezy szkieletowe posiadają wytrzymałą, przeważnie metalową konstrukcję, są delikatne, cienkie oraz okres przyzwyczajania się do nich jest krótki. Przeważnie protezy szkieletowe mocuje się na metalowych klamrach, jednak istnieje także możliwość zastosowania niewidocznych zamków, lecz wiąże się to z założeniem koron na własne zęby. Wówczas część zamka umieszczona jest w protezie, a reszta w koronie. Warto jednak rozważyć tą opcję ze względu na estetykę i większy komfort.

Podsumowując , zanim zdecydujemy się czy wybrać protezy zębowe, czy też protezy szkieletowe, należy rozważyć wszystkie wady i zalety oraz przede wszystkim nasze możliwości zdrowotne.

Serdecznie zapraszamy do naszego gabinetu Max Dent (Kraków, Nowa Huta) – z przyjemnością doradzimy Państwu w zakresie protetyki!