Zapalenie przyzębia, inaczej paradontoza to poważna choroba, która dotyka wiele osób. Nieleczona może prowadzić do utraty zębów, gdyż powoduje ona infekcję bakteryjną tkanek przyzębia, odpowiadających za otaczanie i utrzymanie zębów w zębodole oraz za ochronę przed zakażeniami.
Przyczyny zapalenia przyzębia
Za zapalenie przyzębia odpowiadają przede wszystkim bakterie występujące w płytce nazębnej oraz kieszonkach przyzębnych. Stres, tytoń, czynniki genetyczne, nieprawidłowa dieta, nadużywanie alkoholu, czy niektóre leki mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia paradontozy.
Objawy, które często występują przy zapaleniu przyzębia to:
- krwawienie, ból i obrzęk dziąseł,
- większa ruchomość zębów,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- zmiana ułożenia zębów,
- wrażenie, wydłużenia koron zębów.
Jak prawidłowo leczyć zapalenie przyzębia?
Prawidłowe leczenie zapalenia przyzębia pozwoli na wyeliminowanie stanu zapalnego i spłycenie kieszonek przyzębnych. Leczenie tej choroby przebiega w 3 etapach.
Faza 1 – higienizacja
W pierwszej fazie leczenia przeprowadzany jest zabieg zwany higienizacją, który polega na usunięciu kamienia nazębnego oraz płytki bakteryjnej.
Faza 2 – korekcyjna
Fazę drugą rozpoczyna niechirurgiczne leczenie periodontologiczne, które polega na usunięciu złogów nazębnych ulokowanych poddziąsłowo oraz na wypolerowaniu powierzchni korzenia. Jeśli po tym zabiegu, u pacjenta nie widać poprawy i nadal występują głębokie kieszonki, to wykonuje się zabieg chirurgiczny.
Faza 3 – podtrzymująca
Ostatni etap leczenia ma na celu utrzymanie rezultatów, które udało się osiągnąć w fazie wcześniejszej. W jego skład wchodzi systematyczne kontrole periodontologiczne i higienizacje.
Sposoby, które zapobiegają zapaleniu przyzębia
Sposób 1 – codzienne szczotkowanie zębów
Bardzo ważną i istotną czynnością, która może zapobiec zapaleniu przyzębia, jest dokładne i regularne szczotkowanie zębów. Usuwanie resztek jedzenia po każdym posiłku zabezpieczy okolice przydziąsłowe przed gromadzeniem się tam płytki nazębnej, która może powodować stan zapalny dziąseł. Aby skutecznie ją usuwać, należy stosować szczoteczkę średniej twardości. Istotnym elementem podczas szczotkowania jest oczyszczanie języka, na, którym znajdują się liczne bakterie odpowiedzialne za różne zapalenia.
Sposób 2 – stosowanie nici dentystycznej
Używanie nici dentystycznej, szczoteczek międzyzębowych czy innych przyborów, które czyszczą szczeliny między zębami, to istotny element dbania o higienę jamy ustnej. Irygacja dziąseł poprawia ich ukrwienia i nada im zdrowy wygląd.
Sposób 3 – używanie płynu do płukania
Płukanie jamy ustnej, nie zastąpi szczotkowania zębów, ale może wspomóc ten proces, i dodatkowo zapewni świeży oddech.
Sposób 4 – kontrola stomatologiczna
Regularne wizyty w gabinecie dentystycznym, to najważniejszy element dbania o higienę jamy ustnej. Prawidłowe szczotkowanie zębów jest bardzo ważne, ale bez specjalistycznych kontroli za wiele nie da. Profesjonalna profilaktyka może zapobiec wielu chorobom.
Jeśli szukają Państwo miejsca, w którym zostaną wykonane profesjonalnie zabiegi z dziedziny higienizacji, to zapraszamy do kontaktu