Higienizacja zębów to popularny zabieg wykonywany w gabinecie stomatologicznym, który zapobiega występowaniu chorób w obrębie jamy ustnej. Często porządne mycie zębów i ich nitkowanie nie usuwa skutecznie osadów, przebarwień czy kamienia nazębnego. Wtedy warto udać się do dentysty i wykonać zabieg higienizacji.
Na czym polega higienizacja?
Zabieg higienizacji w gabinetach stomatologicznych składa się z 4 etapów:
- Skaling jamy ustnej, to inaczej usunięcie kamienia nazębnego.
- Piaskowanie, to kolejny etap zabiegu higienizacji. Podczas niego dochodzi do usunięcia wszelkich osadów, przebarwień oraz pozostałości po kamieniu nazębnym. Zabieg ten wykonywany jest przy pomocy piaskarki i odpowiednich środków chemicznych, które nazywane są piaskiem do zębów.
- Polishing, to trzeci krok higienizacji. Polega na dokładnym wypolerowaniu zębów, za pomocą specjalne pasty, która tworzy warstwę zabezpieczającą zęby przed osadzaniem się kamienia nazębnego. Podczas tego etapu specjalista poleruje również zęby specjalnymi gumkami i szczoteczkami, które czyszczą powierzchnie międzyzębowe.
- Fluoryzacja to ostatni element zaliczany do zabiegu higienizacji zębów. To tutaj dentysta nakłada na zęby fluor, który chroni przed próchnicą.
Cała higienizacja wykonywana jest przez stomatologa lub przez higienistkę stomatologiczną i trwa od 40 do 60 minut. Czas zabiegu jest jednak uzależniony od ilości kamienia nazębnego, występującego na zębach pacjenta.
Kiedy warto skorzystać z zabiegu higienizacji?
Z zabiegu higienizacji może skorzystań każdy, kto chce pozbyć się: kamienia na zębach, osadu, który powstaje w wyniku częstego picia kawy, herbaty czy palenia papierosów. Bardzo często higienizacja zalecana jest osobom, które mają skłonność do próchnicy, są w trakcie leczenia ortodontycznego, lub po prostu chcą wybielić zęby. Należy pamiętać o tym, że tego typu zabieg może być również wykonany w celu profilaktycznym.
Przeciwwskazania do zabiegu
Do zabiegu, nie powinny przystępować kobiety w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży, osoby z rozrusznikiem serca, z astmą czy z głębokimi kieszonkami dziąsłowymi. Higienizacja nie powinna być również przeprowadzana u osób, u których występuje opryszczka, ból błony śluzowej lub rany występujące w jej obrębie.
Jak często można wykonywać zabieg higienizacji zębów?
Zabieg higienizacji zębów może być przeprowadzony raz lub dwa razy do roku. Aby mieć pewność, że jest ona przeprowadzana z odpowiednią częstotliwością, warto skonsultować to ze swoim dentystą, który doradzi, jak często powinno wykonywać się tego typu profilaktykę. Warto też, obserwować swój stan jamy ustnej i w momencie wystąpienia osadu, którego nie da się pozbyć podczas szczotkowania, udać się na higienizację.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, w szczególności z zabiegami higienizacji. Jeśli mają Państwo jakieś pytania dotyczące tego zabiegu, to zapraszamy do kontaktu!