Piękny uśmiech to marzenie wielu ludzi, którzy chcą czuć się pewniej w towarzystwie. Aby jednak móc cieszyć się estetycznymi i zdrowymi zębami, ich regularne mycie i nitkowanie nie wystarczy. Fluoryzacja to jedna z wielu metod pomagających wzmocnić szkliwo zębów i chroniących je przed próchnicą. Choć wokół niej krążą różne opinie, to warto poznać fakty na temat jej skuteczności i bezpieczeństwa.
Na czym polega fluoryzacja?
Fluoryzacja to proces nakładania na zęby preparatów zawierających fluorek, czyli związek chemiczny, który wzmacnia szkliwo i chroni je przed zepsuciem.
Przed przystąpieniem do zabiegu, zęby są dokładnie oczyszczane, a następnie nakłada się na nie substancję fluorkową w postaci żelu, pianki lub lakieru. Fluorki wnikają w głąb szkliwa i zębiny, gdzie tworzą kryształy fluoroapatytu, które są bardziej odporne na działanie kwasów i bakterii. W zależności od rodzaju substancji fluoryzacja może być przeprowadzana u dentysty w gabinecie lub też wykonywana w domu, za pomocą specjalnych preparatów dostępnych w aptekach. Ten profilaktyczny zabieg jest jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony zębów.
Zalety fluoryzacji
Fluoryzacja przynosi wiele pozytywnych działań dla zdrowia jamy ustnej, między innymi:
- Zapobiega powstawaniu próchnicy — jony fluorkowe, które uwalniają się ze związków fluoru podczas fluoryzacji, zmniejszają kwasowość w jamie ustnej i hamują rozwój bakterii, a to zapobiega powstawaniu ubytków próchnicowych.
- Chroni zęby przed erozją — fluorek wprowadzony do szkliwa i zębiny zmniejsza podatność na erozję wywołaną działaniem kwasów.
- Poprawia mineralizację szkliwa — proces wpływa na mineralizację szkliwa, co przyczynia się do poprawy jego ogólnej struktury.
- Zmniejsza wrażliwość zębów — fluor pomaga w zmniejszeniu wrażliwości zębów na czynniki zewnętrzne, takie jak ciepło lub zimno, co przekłada się na ulgę w codziennym funkcjonowaniu.
Jak często powinno się wykonywać fluoryzację? Czy zbyt duża ilość fluoru może być szkodliwa?
Częstotliwość wykonywania tego zabiegu zależy od indywidualnych potrzeb każdej osoby i ryzyka wystąpienia u niej próchnicy. Dla większości ludzi fluoryzację zaleca się raz do roku, jednak u niektórych, szczególnie u dzieci i młodzieży, może być konieczność wykonywania jej częściej, nawet co 3-6 miesięcy.
Warto pamiętać, że zbyt duża ilość fluorku może być szkodliwa dla zdrowia. Z tego powodu, przed przystąpieniem do regularnego stosowania preparatów fluoryzacyjnych, należy skonsultować się ze swoim dentystą w celu uzyskania indywidualnych zaleceń. Nadmiar jonów fluorkowych zwiększa ryzyko tzw. fluorozy, czyli stanu, w którym dochodzi do zmian w budowie szkliwa, co może skutkować utratą jego przejrzystości, nieestetycznymi plamami na zębach oraz osłabieniem struktury zębów.
Ważne jest, aby zachować umiar w stosowaniu fluoryzacji i korzystać z niej zgodnie z zaleceniami swojego stomatologa. Dobrze dobrane dawki fluorku są wtedy niezwykle korzystne dla zdrowia, a także przyczyniają się do ochrony przed próchnicą.
W naszym gabinecie stomatologicznym Maxdent w Krakowie oferujemy szeroki zakres usług z dziedziny stomatologii zachowawczej, które pomogą Ci zadbać o piękny i zdrowy uśmiech. Dbamy o to, aby każdy z naszych pacjentów czuł się u nas komfortowo i bezpiecznie, dlatego stosujemy najnowocześniejsze metody leczenia. Zaufaj naszemu doświadczeniu i zaplanuj wizytę już dziś!