W przypadku utraty zęba lub nawet paru ich sztuk zaczyna cierpieć na tym nie tylko wygląd osoby poszkodowanej, ale i zdrowie całego uzębienia. Nie ma wątpliwości, że dla wielu jest to sprawa kosmetyczna i w zależności, do jakiego dokładnie uszczerbku doszło, każdy wolałby go jak najszybciej uregulować. Może się wydawać, że szczególnie doskwiera brak zębów przednich, jako tych najbardziej widocznych, jednak prawda jest taka, że nieobecność któregokolwiek z nich jest tak samo niebezpieczna dla zdrowia. Dlatego w momencie, kiedy ktoś mierzy się z taką sytuacją, powinien bardzo mocno zastanowić się nad wstawieniem braku. W dzisiejszych czasach stomatologia daje wiele opcji, z których można wybierać w zależności od swojego przypadku.

Braki w uzębieniu

Utrata zęba jest wyjątkowo niebezpieczna dla całej pozostałej reszty głównie ze względu na nagłą utratę stabilności. Może doprowadzić to do poluzowania sąsiadujących zębów, a nawet zaniku tkanki kostnej w miejscu ubytku. Prawdziwym jednak problemem są duże utraty w zębach, które nieuzupełniane, mogę spowodować zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych czy nawet bóle mięśni twarzy i przedwczesne powstawanie zmarszczek. Dlatego nie należy ignorować problemu z brakiem uzębienia i w miarę możliwości jak najszybciej skontaktować się ze swoim dentystą w sprawie wstawienia implantów.

stomatolog krakow

Nowa korona

Całe szczęście sytuacja nie ma się aż tak groźnie w przypadku utraty tylko korony zęba. W momencie, kiedy korzeń jest nadal obecny i jest w dobrym stanie, aplikowanie implantów nie będzie konieczne. Ukruszenie się lub ułamanie górnej części zęba można bez problemu uzupełnić koroną protetyczną, która będzie rozwiązaniem na wszystkie większe zniszczenia, które równocześnie nie naruszają korzenia. Najbardziej popularnym wyborem w tym przypadku jest porcelanowa wersja wypełnienia.

Na drobne urazy

Podobnie mają się rozwiązania dla bardzo delikatnych urazów zębów, które można bez większych zabiegów zasłonić licówką. Są to bardzo cienkie cementowe nakładki umieszczane na powierzchni zęba. Pomogą one przy niewielkich pęknięciach i na pewno przywrócą urok dawnego wyglądu. Podobnie jak w przypadku korony protetycznej, tutaj również jest możliwość wybrania porcelanowej wersji. Jest jeszcze licówka kompozytywna, równie często wykorzystywana, jednak wymaga ona częstej wymiany, stąd większa popularność licówki porcelanowej.

Zęby na nowo

Wprowadzanie implantów w dziąsło jest potrzebne tylko w przypadku utraty korzenia zęba. Ta opcja jest wykorzystywana przy braku jednej, jak i wielu sztuk, wtedy nazywa się to mostem protetycznym. Zdecydowanie się na implant z tytanu, który jest bez problemu przyjmowany przez organizm, ale również jest w stanie znieść ciężary, z jakimi mierzy się szczęka na co dzień, można zagwarantować sobie dokładną imitację zęba. W przypadku tworzenia całego uzębienia utrzymującego się na implantach można pozbyć się nieprzyjemnych efektów, jakie mogą dawać protezy na klej.

Wszystkie te opcje usług, a nawet więcej, można dostać w MAXDENT Stomatologia w Krakowie. Zadbaj o swoje zęby i ciesz się pięknym uśmiechem na nowo.