Stomatologia dziecięca inaczej zwana pedodonta to dziedzina, która  specjalizuje się w leczeniu uzębienia wśród dzieci oraz młodzieży. Oprócz leczenia uśmiechów stomatolog dziecięcy dba również o protetykę oraz wykrywa schorzenia występujące w jamie ustnej pacjentów. 

Leczenie wad w uzębieniu oraz dbanie o wymowę

Lekarz stomatolog, który specjalizuje się w leczeniu najmłodszych, posiada, ogromną widzę, na temat tego, jak zadbać o zęby dzieci. Może on udzielić wielu przydatnych rad, dotyczących wyboru odpowiedniej szczoteczki do zębów czy pasty. Oprócz tego do jego zadań będzie należeć, obserwowanie, czy zęby mleczne wypadają w odpowiedni sposób i czy na ich miejscy wyrosną, ładne i proste zęby stałe. 

Bardzo często dentysta, może pomóc rodzicom w zadbaniu o prawidłową wymowę u dzieci, czy też zdiagnozować i podać przyczynę występowania przebarwień na zębach. 

Najważniejsza jest profilaktyka 

Stomatologia dziecięca, to bardzo specyficzna dziedzin, która kładzie nacisk głównie na profilaktykę. Tutaj najważniejsze jest zapobieganie problemom, które mogą występować później. Dlatego najczęstszymi zabiegami przeprowadzanymi u małych pacjentów są: fluoryzacja, lakierowanie czy lakowanie. Tego typu zabiegi mają odpowiednio zabezpieczyć dziecięce zęby, przed rozwojem próchnicy. 

Czasem pojawiają się sytuacje, w których zwykła profilaktyka nie wystarczy i należy wtedy wyleczyć ząb. Najczęściej stosuje się wtedy bezbolesne znieczulenie. Jeśli leczenie przeprowadzane jest na zębie mlecznym, pacjent może wybrać sobie kolorową lub nawet brokatową plombę, która ma odwrócić uwagę od wykonywanego zabiegu. 

Jakie zabiegi realizowane są przez stomatologa dziecięcego? 

Do zadań stomatologa dziecięcego zalicza się takie obowiązki jak: 

  • przegląd uzębienia
  • instruktaże dotyczące higieny jamy ustnej, 
  • lakowanie, 
  • lakierowanie oraz fluoryzacja zębów, 
  • wypełnianie zębów stałych oraz mlecznych, 
  • usuwanie zębów mlecznych, 
  • opatrunek lecznicy zęba.

zabieg dentystyczny

Kiedy wybrać się z dzieckiem pierwszy raz do dentysty? 

Pierwsza wizyta odbywana w gabinecie stomatologicznym jest wizytą adaptacyjną i powinna odbyć się około osiemnastego miesiąca życia. Podczas niej dziecko będzie mogło się oswoić z nowym środowiskiem oraz zobaczyć jak wszystko działa. 

Jednak o higienę jamy ustnej dziecka należy zadbać dużo wcześniej niż przed pierwszą wizytą u dentysty. Od urodzenia należy czyścić dziąsła dziecka, wilgotnym i czystym materiałem, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. A kiedy pojawią się pierwsze ząbki, należy poszerzyć dzienną higienę o wykorzystanie miękkiej i małej szczoteczki oraz pasty pozbawionej fluoru, przeznaczonej dla małych dzieci.

Dbanie o zęby najmłodszych jest niezwykle ważną kwestią, dlatego warto o tym pamiętać! Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, która skierowana jest zarówno do najmłodszych, jak i do tych starszych. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu!