Zęby człowieka mają za zadanie służyć mu przez całe jego życia. Wobec tego wymagają one uwagi i odpowiedniej pielęgnacji. Ważne jest zapobieganie temu, co może na nie wpłynąć niekorzystnie. Znaczna część chorób jamy ustnej wynika z gromadzącego się kamienia nazębnego. Usuwanie go to podstawa dbania o zdrowy uśmiech.

Czym jest kamień nazębny i dlaczego należy go usuwać?

Osiadająca w jamie ustnej płytka nazębna ulega mineralizacji i staje się kamieniem nazębnym. Składa się on z resztek pożywienia, bakterii próchnicowych, złuszczonych komórek nabłonka oraz związków pierwiastków – fosforu i wapnia. Kamień nazębny zwykle przybiera odcień sporo ciemniejszy od barwy zębów. Poza tym, że jest nieestetyczny, to stanowi potencjalne niebezpieczeństwo dla zdrowia jamy ustnej. Twardy osad między zębami prowokuje rozwój wielu chorób przyzębia. Dolegliwości tego typu są bolesne, utrudniają codzienne funkcjonowanie i w zaawansowanych stadiach mogą przyczynić się nawet do utraty zębów. 

Z tego właśnie powodu usuwanie kamienia nazębnego jest podstawą profilaktyki stomatologicznej. Dzięki czyszczeniu w domu – szczotkowaniu i nitkowaniu – można spowolnić proces odkładania się materii między zębami. Metody te jednak same w sobie często okazują się niewystarczające – w końcu szczotką czy nitką nie wszędzie uda się dotrzeć. Z tego powodu należy regularnie zgłaszać się do dentysty na specjalistyczne zabiegi, które całkowicie oczyszczą jamę ustną z wszelkich osadów. 

skuteczne usuwanie kamienia nazębnego

Profesjonalne zabiegi usuwające kamień nazębny

Stomatologia jest dziedziną medycyny zajmującą się zdrowiem zębów. Wypracowała wiele sposobów usuwania kamienia nazębnego. Każda z nich jest bezpieczna i skuteczna. Poniżej wypisano najpopularniejsze zabiegi oczyszczające jamę ustną.

  • Skaling

Procedura polega na usunięciu kamienia z powierzchni zębów przy użyciu narzędzi dentystycznych, takich jak skaler ultradźwiękowy, skaler magnetyczny lub ręczny skaler. Skaling jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia, jednak w przypadku większych osadów kamienia może powodować pewien dyskomfort.

  • Piaskowanie. 

Specjalne urządzenie wyrzuca na zęby strumień powietrza i proszku piaskowego. Piaskowanie jest bardziej delikatne niż skaling i nie narusza powierzchni zębów. Procedura ta jest szczególnie skuteczna w usuwaniu osadów powierzchniowych.

  • Laserowe usuwanie kamienia nazębnego. 

Jak nazwa wskazuje, kamień jest usuwany przy pomocy lasera. Ta metoda jest bezbolesna i precyzyjna, a także delikatna dla tkanek jamy ustnej.

Każdy gabinet dentystyczny powinien mieć w swojej ofercie przynajmniej jeden z tych zabiegów. Niektóre z nich zachęcają do zdecydowania się na kompleksowe pakiety oczyszczające.  Przykładowo oprócz usunięcia kamienia, zęby poddane mogą być polerowaniu i wzmacnianiu.

Nasza klinika stawia na rozwój. Dokładamy wszelkich starań, by świadczone przez nas usługi były wysokiej jakości. Poszukujesz gabinetu, w którym Twoje zęby zostaną otoczone dobrą opieką? W MaxDent jesteśmy w stanie Ci to zapewnić. Nie zwlekaj, umów się na wizytę!