Aparaty ortodontyczne mają za zadanie przywrócić właściwe fizjologiczne zwarcie pomiędzy żuchwą a szczęką, ustawienie zębów w ich pierwotnej, naturalnej pozycji łuków zębowych oraz wyrównanie ich, lecząc przy tym wszelkie wady zgryzu. W dzisiejszych czasach „moda” na noszenie aparatu znacznie wzrosła. Piękny uśmiech, białe i zdrowe zęby to pierwszorzędne marzenie i cel wielu osób, nie tylko z branży medialnej, ale również „zwykłych” ludzi. Odmian wad zgryzu jest bardzo wiele, dlatego dobór odpowiedniego aparatu ortodontycznego jest kluczowym elementem w dalszym leczeniu ortodontycznym.

Rodzaje aparatów ortodontycznych i ich funkcje

Istnieje bardzo wiele rodzajów aparatów ortodontycznych. Można podzielić je na ruchome oraz stałe. Każdy z nich ma odpowiednie zastosowanie w zależności od schorzenia pacjenta. Czasami proces leczenia jest krótkoterminowy — w tym przypadku swoje zastosowanie odnajduje aparat ruchomy. Natomiast w przypadku długotrwałego, zazwyczaj kilkuletniego leczenia, lekarze dobierają personalizowane aparaty stałe.

Wyróżniamy następujące aparaty stałe: aparat stały kosmetyczny, aparat stały metalowy oraz aparat stały kryształowy. Zaliczamy do nich również nakładki prostujące. Dobór odpowiedniego aparatu powinien być świadomą decyzją, podjętą w oparciu o dogłębne badania i opinie specjalistów z tej branży. Aparaty stałe zalecane są dla osób dorosłych i młodzieży na zęby stałe. Służą one do korygowania poważnych wad, z którymi nie poradzą sobie aparaty ruchome.

Pierwszy krok — konsultacja z ortodontą

Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia ortodontycznego, należy udać się do odpowiedniego specjalisty, który opracuje plan i strategie naszego leczenia, a także zapozna nas z problemem, który nas dotknął. Wstępna diagnoza rozpoczyna się od wykonania analizy cefalometrycznej.

Bardzo ważnym elementem jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem, ponieważ lekarz może dzięki temu poznać oczekiwania oraz potrzeby swojego pacjenta, a także opracować właściwą ścieżkę leczenia. Na podstawie wnikliwych badań, specjalista ocenia stan naszego zgryzu, rysy twarzy oraz prawidłowe funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych. Na dobór odpowiedniego aparatu mają również wpływ takie elementy jak prawidłowe czynności połykania i oddychania, a nawet mowa. W wielu przypadkach przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego zalecana jest wizyta u logopedy, który przygotuje nasz zgryz do leczenia ortodontycznego, oceniając układ naszego języka oraz rodzaj wędzidełka.

Leczenie ortodontyczne — rodzaje i korzyści

Nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz postęp medycyny sprawiają, iż leczenie ortodontyczne może obejść się bez noszenia aparatu, stosując mniej widoczne nakładki. Charakteryzują się one tym, iż są mało widoczne i przezroczyste, nie zawierają w sobie klamerek oraz drutów, przez co są bardzo komfortowym rozwiązaniem dla każdego użytkownika. W każdej chwili pacjent może zdjąć nakładki, a także w łatwy sposób je wyczyścić. Ich skuteczność jest bardzo wysoka, a przy tym metoda ta jest mniej inwazyjna.

Leczenie ortodontyczne zapewni nam komfort psychiczny oraz poprawi jakość naszego życia. Dbałość o zdrowie powinna być zawsze pierwszorzędną sprawą.