W obecnych czasach leczenie kanałowe jest bardzo kosztowne i dodatkowo czasami może okazać się bolesne. Aby było skuteczne, należy skontaktować się ze specjalistą i odpowiednio się do niego przygotować.

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, zwane również leczeniem endodontycznym, polega na leczeniu miazgi, która uległa nieodwracalnemu uszkodzeniu. Chora tkanka jest usuwana, a następnie dentysta zabezpiecza powstałą po zabiegu przestrzeń odpowiednim materiałem. Jeszcze kilka lat temu leczenie kanałowe kojarzyło się z silnym bólem. Na szczęście nowoczesne rozwiązania stomatologii sprawiają, że jest ono coraz mniej uciążliwe, a czasem wręcz bezbolesne.

Leczenie kanałowe – dla kogo?

Ten rodzaj leczenia stomatologicznego jest skierowany do osób, u których pojawiło się zapalenie miazgi zęba. Bardzo powszechne są przypadki całkowitej martwicy zęba. Przyczyną takiego stanu najczęściej jest wysoko rozwinięta próchnica lub urazy mechaniczne, jak uszkodzenie zęba. To wszystko, najczęściej jest wynikiem nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Ból w chorej miazdze objawia się różnym stopniem choroby, w tym nadwrażliwością zęba. Z powodu nieodwracalnego zapalenia miazgi, martwica miazgi może szybko przekształcić się w zgorzel miazgi. Bakterie uwalniające gaz zaczynają się namnażać, powodując ucisk na chorą tkankę i uczucie wysadzania zębów, co skutkuje niezwykle silnym bólem. W takim przypadku pacjenci powinni jak najszybciej udać się do dentysty.


wizyta u dentysty

Jak przygotować się do leczenia kanałowego?

Mogłoby się wydawać, że tak skomplikowany zabieg wymaga od nas jakiegoś specjalnego przygotowania. Wręcz przeciwnie! W rzeczywistości całe leczenie leży w rękach stomatologa, który stwierdza, jak ten zabieg przeprowadzić. Często przed przystąpieniem do leczenia kanałowego specjalista zleca wykonanie zdjęcia RTG, które pozwala na określenie stanu zęba. Z naszej strony ważna jest odwaga, aby udać się na konsultacje. To pierwszy i najważniejszy krok, ponieważ często z obawy przed bólem, tej wizyty unikamy. Ponadto ważne jest pozytywne nastawienie, które ułatwi pracę dentyście, a nam sam przebieg leczenia. Nie można zapomnieć o właściwym przygotowaniu swojego portfela. Niestety, jak już było wspomniane wcześniej, leczenie kanałowe kosztuje niemało. Kiedy je zaczynamy powinniśmy się upewnić, że nas na nie stać. Na szczęście obecnie istnieje wiele gabinetów, które rozkładają koszty leczenia na raty, co jest bardzo komfortowe dla pacjentów z nieco ograniczonym budżetem.

Profesjonalnym leczeniem kanałowym zajmujemy się od wielu lat w naszej klinice – MAXDENT w Krakowie. Oferujemy kompleksowe badania oraz dobrane do pacjenta leczenie, które sprawi, że pozbędą się oni bólu raz na zawsze. Sprawdź naszą ofertę dotyczącą leczenia kanałowego!