Nic tak nie dodaje pewności siebie, jak posiadanie pięknego uśmiechu. Aby był on rzeczywiście urzekający, niezbędne jest zadbanie o zdrowie swojej jamy ustnej. Dbając o nią, należy zwracać szczególną uwagę na przyzębie. Zapobieganie i leczenie jego chorób pozwala cieszyć się kompletnym uśmiechem przez długie lata.
Czym jest przyzębie i co może mu zaszkodzić?
Przyzębie jest zespołem tkanek, które otaczają i utrzymują zęby. Ich zadaniem jest także zapobieganie rozprzestrzeniania się zakażenia z zainfekowanego miejsca. Przyzębie składa się z dziąseł, ozębnej, cementu korzeniowego i kości wyrostka zębodołowego. Jego elementy są więc różnorodne – a co za tym idzie – wiele czynników może na nie wpływać.
Większość chorób przyzębia jest skutkiem namnożenia się niekorzystnych bakterii oraz stanów zapalnych. Przyczyny, które do takiego stanu rzeczy prowadzą, można podzielić na niezależne i zależne od człowieka. Czynniki szkodliwe dla przyzębia, na które człowiek nie ma wpływu, zostały wymienione poniżej.
- Genetyka – niektórzy są z natury bardziej narażeni na występowanie problemów zdrowotnych w tych tkankach.
- Zmiany hormonalne, które w przypadku kobiet ułatwiają występowanie stanów zapalnych w pewnych okresach życia.
- Występowanie w organizmie specyficznych chorób ogólnoustrojowych np. cukrzycy.
- Zaburzenie równowagi bakteryjnej w skutek zażywania antybiotyków.
- Urazy mechaniczne w obrębie tego narządu.
Z czynników, które negatywnie oddziałują na przyzębie, a które wynikają ze świadomych wyborów, należy wymienić: zaniedbanie higieny jamy ustnej, pozostawienie płytek nazębnych, palenie papierosów czy dieta bogata w cukry proste.
Objawy sygnalizujące choroby przyzębia
Jednym z pierwszych objawów chorób przyzębia jest zapalenie dziąseł, które charakteryzuje się krwawieniem i obrzękiem dziąseł. Osoby dotknięte tym schorzeniem często odczuwają dyskomfort podczas szczotkowania, a także mogą doświadczać nadwrażliwości zębów na gorące i zimne pokarmy. Takiego stanu rzeczy nie można lekceważyć. Kolejnymi etapami rozwijających się chorób przyzębia jest występowanie bólu podczas żucia i utrudniona artykulacja mowy. W zaawansowanym stadium dziąsła zaczynają się cofać, co prowadzi do wypadania zębów.
Oczywiście możliwe jest leczenie chorób przyzębia. Dziedzina stomatologii, która się tym zajmuje to periodontologia. Dobry gabinet dentystyczny zapewnia szereg usług mających zapobiegać chorobom przyzębia bądź je leczyć. Podstawowymi czynnościami z zakresu periodontologii jest scaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego, kiretaż polegający na usuwaniu kamienia zalegającego w kieszonkach przyzębnych, a także leczenie chorób dziąseł. Istnieje więcej zabiegów mających dobroczynny wpływ na stan przyzębia. Wśród nich można wymienić szynowanie zębów, podcinanie wędzidełek, mikrochirurgię oraz pokrywanie recesji dziąsłowej.
Jeśli chcesz kompleksowo zadbać o jamę ustną umów się na wizytę w naszej klinice MaxDent! Zatrudniamy doświadczonych specjalistów, którzy stale podnoszą swoje kwalifikacje, a także dbamy o wysoką jakość sprzętu, na którym pracujemy. Rozpocznij swoją drogę do pięknego uśmiechu z nami!