Próchnica zębów stanowi jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych. Fakt ten nie powinien być dla nas żadnym zaskoczeniem, ponieważ współczesny tryb życia wielu osób, oparty na spożywaniu wysoko przetworzonej żywności, często zawierającej ogromne ilości cukru oraz ciągłym pośpiechu zdecydowanie nie sprzyja zdrowiu zębów. Należy jednak wiedzieć, że nie zawsze pojawienie się próchnicy jest spowodowane brakiem dbałości o zęby, czasami decydują inne czynniki. Współczesna stomatologia oferuje wiele możliwości walki z tą chorobą, która krok po kroku wyniszcza nie tylko zęby, lecz także ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.
Co to jest próchnica i w jaki sposób można jej zapobiec?
Główną istotą próchnicy jest odwapnienie oraz rozpad trwałych tkanek zęba. Przyczyn jej powstawania upatruje się w bakteriach, które podczas procesu rozkładania cukrów produkują różnego rodzaju kwasy organiczne. Skutki tego schorzenia są zazwyczaj przykre, bowiem bardzo często występuje o wiele więcej powikłań, niż na przykład utrata zęba. Ponadto, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia innych chorób, typu reumatyzm, kłębuszkowe zapalenie nerek bądź problemów z sercem. Jednak, nie należy się obawiać, bowiem niechcianym skutkom można zapobiec dzięki regularnym wizytom u stomatologa, stosowaniu się do jego zaleceń oraz odpowiedniemu dbaniu o higienę jamy ustnej. Niezwykle ważne są inne kwestie typu ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów, bądź dobór odpowiedniej pasty do zębów.
Przyczyny powstawania próchnicy
Jak już wspominaliśmy, przyczyn próchnicy jest wiele. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze z nich.
Zbyt duża ilość cukru w diecie
Jednym z najczęstszych czynników wpływających na pojawienie się próchnicy jest nieodpowiednia dieta, oparta na spożywaniu zbyt wysokiej ilości cukrów. Dotyczy to zwłaszcza cukrów prostych oraz dwucukrów, które mają zdolność szybkiej transformacji w kwasy, co w znacznym stopniu przyczynia się do erozji szkliwa zębów. Cukry złożone są zdecydowanie mniej szkodliwe, jednak należy pamiętać, że także i w tym przypadku nadmierne ich spożycie w połączeniu z nieodpowiednią higieną jamy ustnej może doprowadzić do rozwoju próchnicy. Nie da się całkowicie wyeliminować cukru z naszego życia, jednak dzięki ograniczeniu spożywania słodyczy oraz większej dbałości o zęby, można znacznie zredukować ryzyko wystąpienia próchnicy.
Niedostateczna higiena gwarantem próchnicy
Kolejną kwestią, która w dużym stopniu przyczynia się do powstawania próchnicy oraz jej rozwoju jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Większość z nas ogranicza się tylko i wyłącznie do mycia zębów, a i ta czynność nie zawsze wykonywana jest w odpowiedni sposób. Warto pamiętać o tym, że jama ustna musi być czyszczona minimum dwa razy dziennie przez trzy minuty, a proces ten powinien być niezwykle precyzyjny i wykonany w rzetelny sposób. Równie istotne jest korzystanie z nici dentystycznych oraz płynu do płukania jamy ustnej.
Stomatolog jako najlepsza pomoc w walce z chorobą
Wielu z nas ma duże obawy już na samą myśl o wizycie u stomatologa. Jak się okazuje, zupełnie niepotrzebnie, bowiem to doskonałe rozwiązanie aby nie dopuścić do rozwoju choroby, a w razie jej wystąpienia — móc podjąć odpowiednie kroki. W przypadku braku jakichkolwiek dolegliwości związanych z bólem zęba, zaleca się wizytę dwa razy w ciągu całego roku. Jednak, jak powszechnie wiadomo, wielu ludzi decyduje się na ten krok dopiero wtedy, gdy zaczynają pojawiać się problemy z zębami, co zdecydowanie przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia nie tylko jamy ustnej, lecz całego organizmu.
Prawidłowa higiena jamy ustnej to nie wszystko
Wbrew powszechnej opinii, podatność na próchnicę zębów zależy nie tylko od diety bądź dbałości o higienę jamy ustnej. Czasami sama troska o stan zdrowia zębów nie przynosi zamierzonych efektów, bowiem ważne są też czynniki, na które nie mamy wpływu. Jednym z nich jest skład zęba. Jeżeli przeważają w nich związki nieorganiczne, wtedy ryzyko erozji szkliwa zębów jest nieporównywalnie niższe. Należy również wiedzieć, że genetyka ma niebagatelne znaczenie, dlatego niezmiernie ważne jest, aby kobieta w trakcie ciąży spożywała więcej produktów białkowych, a mniej tych, których główną częścią składową są węglowodany.
Leczenie próchnicy
Wyżej wymienione przyczyny to tylko kilka z wielu czynników sprzyjających rozwojowi próchnicy zębów. Dzięki wiedzy na ten temat mamy możliwość podjęcia odpowiednich działań, które uchronią nas przed zgubnymi skutkami tego groźnego schorzenia rozpoczynającego się niewinnie wyglądającym przebarwieniem. Co jednak zrobić, gdy pomimo zastosowania wszelkich środków zapobiegawczych, widzimy pierwsze oznaki próchnicy, bądź jest ona już w dosyć zaawansowanym sta dium? W tym przypadku nie ma wyjścia — trzeba przełamać strach i udać się do specjalisty. Jak będzie wyglądać proces leczenia? To już zależy od stopnia, w jakim próchnica zdążyła narobić szkód w uzębieniu. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na leczenie próchnicy.
Remineralizacja
Remineralizacja szkliwa to metoda najmniej inwazyjna, która jest dedykowana osobom, u których próchnica nie wyrządziła poważnych zmian. Cały proces polega na nałożeniu przez stomatologa związku fluoru, najczęściej w postaci lakieru bądź żelu. Leczenie tym sposobem nie wymaga borowania, co niewątpliwie zachęci większość osób do wizyty u specjalisty.
Borowanie
Kolejnym sposobem niwelowania skutków próchnicy jest plombowanie. Metoda ta dedykowana jest wszystkim tym, którzy przeoczyli początkowe etapy rozwoju próchnicy, bowiem w wielu przypadkach nieodzowna część zabiegu to borowanie, tylko w niektórych przypadkach używa się lasera. Stomatolog, po uprzednim wywierceniu dziury w zębie, wypełnia jego wnętrze specjalnym materiałem, nazywanym plombą.
Leczenie kanałowe
Leczenie kanałowe to jedna z najbardziej inwazyjnych metod, będącą ostatnią deską ratunku przed ostatecznym usunięciem zęba. Ten sposób leczenia zębów skierowany jest do wszystkich tych, którzy z różnych powodów postanowili udać się do specjalisty dopiero wtedy, gdy ból zęba zaczął uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie. Oznacza to, że próchnica osiągnęła bardzo wysoki stopień zaawansowania. Jakie elementy składają się na proces leczenia? Usunięcie miazgi, oczyszczenie kanałów oraz wypełnieniu ich odpowiednim materiałem.
Podsumowanie
Próchnica zębów to choroba, na której rozwój składa się wiele czynników. Nie zawsze można jej całkowicie zapobiec, jednak w większości przypadków istnieje możliwość zniwelowania jej skutków. Połączenie tradycyjnych metod związanych z profilaktyką oraz nowoczesności polegającej na szerokich możliwościach ocalenia nawet najbardziej zniszczonego zęba daje ogromne możliwości, jednak to tylko od nas zależy, w jaki sposób z nich skorzystamy.