Dzisiejsza protetyka pozwala na wiele różnych możliwości związanych z uzupełnianiem ubytków w uzębieniu. Może ona pomóc nie tylko w kwestiach estetycznych, ale i zdrowotnych – protezy pomagają w prawidłowym rozkładaniu siły zgryzowej, chroniąc tym samym nasz układ stomatognatyczny. Ponadto, szeroki wachlarz rodzajów protez zapewnia indywidualne dopasowanie do pacjenta. Dylemat rodzi się jednak wtedy, gdy trzeba zdecydować się na jeden rodzaj. Jak więc wybrać odpowiednią protezę? Co lepsze: proteza zębowa czy szkieletowa?

Czym są protezy zębowe?

Protezy zębowe nazywamy inaczej protetycznymi uzupełnieniami. Jak sama nazwa wskazuje, ich zadaniem jest uzupełnienie braków w uzębieniu. Wyróżniamy dwa rodzaje protez zębowych:

  • ruchome,
  • stałe.

Najważniejszą różnicą pomiędzy nimi stanowi sposób mocowania i możliwość wyjęcia z jamy ustnej. Protezy ruchome cieszą się dużą popularnością u wielu pacjentów głównie ze względu na ich łatwą dostępność, a także niezwykle prostą higienę. Konstrukcję wystarczy wyjąć, by następnie wygodnie i dokładnie oczyścić ją z wszelkich zabrudzeń. Protezy stałe wybierane są zwykle w przypadku dużych wad bądź konieczności uzupełnienia całkowitego braku uzębienia. Usunięcie takich protez nie jest możliwe do samodzielnego przeprowadzenia, a ich konstrukcja mocowana jest w jamie ustnej za pomocą dedykowanego cementu do protez lub specjalnych implantów.

Protezy zębowe a szkieletowe - czym się różnią

Czym są protezy szkieletowe?

Proteza szkieletowa należy do protez częściowych, których konstrukcja opiera się na specjalnych metalowych klamrach gwarantujących wysoką stabilność w jamie ustnej. Rozwiązanie to zalecane jest osobom, u których nie istnieje możliwość wykorzystania implantów bądź mostów protetycznych. Do ich mocowania wykorzystywane są zęby zdrowe, które wciąż stanowią funkcjonalny element zgryzu. Popularność protez szkieletowych zawdzięcza się wielu zaletom, wśród których najważniejszą jest ich wytrzymałość mechaniczna. W przeciwieństwie do innych rozwiązań, np. wersji akrylowych, proteza szkieletowa pozwala przenieść siły żucia na zęby zamiast na śluzówkę. Tak równomierne rozłożenie obciążenia pod wpływem nacisku przekłada się na wygodę i komfort użytkowania. Ponadto, do dodatkowych zalet należy również wielkość całej konstrukcji i jej budowa, dzięki której proteza szkieletowa umożliwia zdecydowanie szybsze przyzwyczajenie się do nowego elementu w jamie ustnej, a sposób przeżuwania jest znacznie zbliżony do naturalnego.

Które z nich wybrać?

By wybrać najbardziej korzystną metodę uzupełniania uzębienia, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim poziom problemu i swoje możliwości zdrowotne. Ilość zaistniałych  braków w zębach ma zdecydowanie największy wpływ na rodzaj protezy, na którą powinniśmy się zdecydować.

W celu dobrania najlepszej metody najlepiej jest udać się do profesjonalisty, który dokładnie wysłucha naszych potrzeb, a podczas wyboru protezy pod uwagę weźmie zarówno aktualny stan uzębienia i problemów występujących w jamie ustnej, jak i nasze potrzeby i wymagania. Najważniejsze jest jednak zawsze nasze zdrowie – i to właśnie stanowi główny priorytet podczas dobierania odpowiedniej metodyki leczenia protetycznego.

Dowiedz się więcej na temat protetyki w naszym gabinecie!