Piaskowanie to specjalistyczny zabieg higienizacyjny, wykonywany w gabinetach stomatologicznych, mający na celu odświeżenie oraz usunięcie przebarwień i osadu z całej powierzchni zębów. Zabieg ten wskazany jest dla wszystkich osób, które pragną dokładnie oczyścić swoje zęby, ponieważ nie są w stanie dokonać tego jedynie szczoteczką do zębów. Jest to zabieg higieniczno-estetyczny, który nie jest inwazyjny. Poprawia wygląd oraz kondycję naszych zębów. Usuwając przebarwienia, które powstają wskutek picia kawy, herbaty, wina oraz innych produktów, które znacząco wpływają na pogorszenie stanu naszych zębów, zmieniając ich zabarwienie na szare lub żółte. Po zabiegu zęby odzyskują swój naturalny, zdrowy wygląd, a my będziemy mogli pochwalić się pięknym i białym uśmiechem.

Czy piaskowanie jest dla wszystkich?

Zabieg piaskowania zaleca się wszystkim w trosce o stan zdrowia zębów. Stomatolodzy zalecają go, aby zapobiec rozwojowi próchnicy, a także chorób czy stanów zapalnych. Działanie profilaktyczne niweluje rozprzestrzenianie się niepotrzebnych bakterii w jamie ustnej. Piaskowanie jest najbardziej wskazane dla osób, które noszą stały aparat ortodontyczny na zębach. W ich przypadku dokładne wyczyszczenie całej powierzchni zębów jest niemożliwe, a osad spoczywający pod aparatem szybko się gromadzi oraz rozprzestrzenia. Regularne zabiegi czyszczenia naszych zębów sprzyjają utrzymaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej, a także ułatwiają dalsze leczenie ortodontyczne oraz stomatologiczne.

Na czym polega zabieg piaskowania?

Jest to bardzo prosty, szybki i bezbolesny zabieg, wykonywany w każdym gabinecie stomatologicznym. Do jego przeprowadzenia używana jest pisarka (specjalne urządzenie), która pod wpływem dużego ciśnienia, wyrzuca połączenie wody z dwuwęglanem sodu (substancji czyszczącej). Stomatolog dokładnie zabezpiecza dziąsła przed rozpoczęciem zabiegu, aby nie uszkodzić ich struktury oraz nie podrażnić wrażliwych okolic. Cały zabieg trwa około 30 minut i jest bezbolesny. Po zakończonym procesie czyszczenia zęby są dodatkowo polerowane oraz wygładzane za pomocą specjalnych szczoteczek i gumek. Zabieg ten, jest całkowicie bezpieczny — nie uszkadza szkliwa i jamy ustnej. W celu zniwelowania lekkiej nadwrażliwości zębów po odbytej wizycie zalecana jest dokładna fluoryzacja.

Piaskowanie — wiele korzyści w jednym

Nadmierne zabrudzenia oraz gromadzące się osady, niewidoczne gołym okiem, są przyczyną wielu poważnych chorób jamy ustnej, a także mocno ingerują w nasz komfort życia. Problem ten może dotyczyć osób w każdym wieku, gdyż objawia się w taki sam sposób, stopniowo niszcząc i osłabiając nasze zęby, które muszą służyć nam przez wiele lat.

Warto zadbać o stan swojego uzębienia, zanim będzie za późno oraz postawić na działanie profilaktyczne, by w przyszłości móc cieszyć się zdrowymi, silnymi zębami, a także pięknym i promiennym uśmiechem. Szacuje się, iż czyszczenie zębów u stomatologa powinno być wykonywane przynajmniej dwa razy w ciągu roku. Jest to zależne od indywidualnych preferencji, a także stanu naszego zgryzu.