Diagnostyka obrazowa, od czasów odkrycia promieni rentgenowskich przez Wilhelma Conrada Röntgena w 1895 roku, zrewolucjonizowała i ułatwiła leczenie stomatologiczne. Choć zarówno pantomogram, jak i RTG zębów pozwala na dokładną diagnostykę stanu uzębienia pacjentów, to często te dwa badania są używane wymiennie, mimo znaczących różnic. Czym się różni pantomogram od RTG zębów?
Spis treści:
- Czym jest pantomogram?
- Jak przebiega wykonanie zdjęcia panoramicznego?
- Czym jest zdjęcie RTG zębów?
- Czy RTG zębów i pantomogram są bezpieczne?
Czym jest pantomogram?
Pantomogram, nazywany również zdjęciem panoramicznym to zdjęcie rentgenowskie w technice 2D, które obejmuje wszystkie zęby, kości szczęki, żuchwę oraz staw żuchwowo-skroniowy. Pozwala ono stomatologom oraz chirurgom na całościowy ogląd jamy ustnej na jednym zdjęciu. Pantomogram pozwala na wykrycie nieprawidłowości w budowie zębów i szczęki, np. urazy żuchwy i zęby zatrzymane, jak i na znalezienie zmian chorobowych, np. torbiele, guzy czy zaawansowaną próchnicę. Zdjęcie panoramiczne jest konieczne przed procesem zakładania aparatu ortodontycznego. W ten sposób dentysta jest w stanie zobaczyć dokładne rozmieszczenie zębów oraz dopasować aparat indywidualnie do każdego Pacjenta. Dodatkowo pantomogram bywa zalecany przed badaniem kontrolnym u stomatologa.
Jak przebiega wykonanie zdjęcia panoramicznego?
W zdecydowanej większości przypadków pantomogram wykonywany jest cyfrowo. Pacjent po przybyciu do gabinetu radiologicznego ma zakładany ołowiany fartuch ochronny. Konieczne jest zdjęcie wszelkich metalowych elementów ubioru w obrębie twarzy oraz szyi, takich jak okulary czy biżuteria. Następnie po przyjęciu odpowiedniej, nieruchomej pozycji przez Pacjenta zdjęcie wykonywane jest za pomocą specjalnego, ruchomego elementu aparatu pantomograficznego, które wykonuje pełen obrót wokół głowy. Zdjęcie cyfrowe od razu jest wyświetlane na ekranie komputera oraz gotowe do zgrania na konkretny nośnik. Wykonanie zdjęcia trwa kilkanaście sekund.
Czym jest zdjęcie RTG zębów?
Pantomogram jest mimo wszystko zdjęciem ograniczonym – ze względu na ogólny ogląd całej szczęki niektóre szczegóły i zmiany chorobowe mogą być niedostrzegalne. W takim wypadku wykonywane jest RTG zębów. Jest to badanie radiologiczne, które umożliwia uzyskanie szczegółowego zdjęcia struktury zęba, jego korzeni oraz tkanek otaczających. Szczególnie istotne jest tutaj punktowe zdjęcie RTG, które daje precyzyjny ogląd na pojedynczy ząb, gdzie na zdjęciu widoczne są zazwyczaj 3 lub 4 zęby wraz z korzeniami. Ten rodzaj zdjęcia wykorzystuje się przede wszystkim przy diagnozie próchnicy, przed leczeniem kanałowym oraz przy monitorowaniu postępów w leczeniu stomatologicznym. Zdjęcie RTG zębów wykonuje się w takich samych okolicznościach, jak zdjęcie panoramiczne – jedyną różnicą jest aparat RTG, który skupi się na mniejszym obszarze jamy ustnej, niż aparat pantomograficzny.
Czy RTG zębów i pantomogram są bezpieczne?
Technologia cyfrowa, aktualnie wykorzystywana w niemal każdym gabinecie pozwala zmniejszyć dawkę emitowanych promieni rentgenowskich kilkunastokrotnie w porównaniu do wykonania zdjęcia na tradycyjnej kliszy. Warto jednak pamiętać, że zbyt częste narażanie się na promieniowanie jest szkodliwe dla zdrowia, dlatego badania RTG wykonywane są wtedy, gdy są one konieczne do postawienia dokładnej diagnozy oraz do zaplanowania dalszego leczenia. Warto jednak pamiętać, że mimo aktualnego bezpieczeństwa podczas wykonywania zdjęć RTG bezwzględnym przeciwwskazaniem jest ciąża Pacjentki. W takim przypadku zdjęcia wykonuje się jedynie w przypadku ochrony życia i zdrowia przyszłej matki.
Zarówno RTG zębów, jak i pantomogram są zdjęciami rentgenowskimi, natomiast wykorzystywane są w innych celach, dając inne informacje o jamie ustnej Pacjenta. O tym, jaki rodzaj zdjęcia należy wykonać, decyduje stomatolog w każdym, indywidualnym przypadku.
Sprawdź naszą ofertę już teraz!