Odczuwanie bólu podczas jedzenia ulubionych potraw może znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie, a także całkowicie zepsuć przyjemność z jedzenia. Nadwrażliwość zębów to powszechny problem, z którym boryka się wiele osób na całym świecie. Istnieje jednak kilka skutecznych rozwiązań, które mogą złagodzić bądź zlikwidować tę dolegliwość.
Co powoduje nadwrażliwość zębów?
Nadwrażliwość objawia się bólem i dyskomfortem podczas jedzenia bądź picia napojów o różnej temperaturze. Jedną z najczęstszych jej przyczyn jest erozja szkliwa. Szczególnie narażone na ten problem są osoby, które regularnie spożywają kwaśne produkty spożywcze i płyny, takie jak cytrusy, soki owocowe, napoje gazowane, a także artykuły fermentowane. Kwaśne substancje powodują stopniowe rozpuszczanie szkliwa, co prowadzi do nadwrażliwości zębów.
Z kolei recesja dziąseł – proces, w którym tkanka dziąseł stopniowo wycofuje się od korzenia zęba, odsłaniając go – także jest powodem nadmiernie wrażliwych zębów. Korzenie zębów są pokryte cementem korzeniowym, który jest mniej twardy niż szkliwo i bardziej podatny na uszkodzenia zewnętrzne. W związku z tym, gdy korzeń zęba zostaje odsłonięty, staje się on bardziej wrażliwy na bodźce zewnętrzne, takie jak zimno czy ciepło.
Za nadwrażliwością zębów mogą stać także inne choroby dziąseł, takie jak chociażby zapalenie przyzębia. Inną przyczyną, w której dopatruje się nadwrażliwości, są próchnica lub infekcja zęba.
Ponadto również stare lub źle wykonane wypełnienia zębów mogą prowadzić do ich nieszczelności. Bakterie i pokarmy przenikają wówczas przez szczeliny wypełnienia, co prowadzi do infekcji zęba i nadwrażliwości.
Naturalne jest, że po leczeniu kanałowym ząb może stać się bardziej podatny na nadwrażliwość. To wynika z faktu, że podczas tego zabiegu usuwa się martwe tkanki i nerwy, co powoduje osłabienie zęba i zwiększa jego podatność na czynniki zewnętrzne. Podobny mechanizm obserwuje się w przypadku pojawienia się blizn, na przykład po zabiegu chirurgicznym w jamie ustnej.
Co ciekawe, nadmierna siła i intensywność przy szczotkowaniu zębów, również może prowadzić do nadwrażliwości.
Przede wszystkim - profilaktyka
Regularne szczotkowanie zębów oraz nitkowanie przestrzeni międzyzębowych jest w stanie pomóc w zapobieganiu nadwrażliwości zębów. Warto dodać jednak, że szczotkowanie powinno odbywać się delikatnymi ruchami okrężnymi, aby uniknąć zbędnych uszkodzeń. Ważne jest również ograniczenie spożycia słodyczy i cukrów, a także mycie zębów po każdym posiłku. W tym może pomóc używanie miękkiej szczoteczki, która minimalizuje ryzyko naruszenia szkliwa i dziąseł.
Nie można zapominać o cyklicznych wizytach u dentysty, które są kluczowe dla utrzymania zdrowych zębów i dziąseł. Specjalista jest w stanie wykryć problemy na wczesnym etapie, co pozwoli na szybsze i skuteczniejsze leczenie. Podczas wizyty, dentysta może również ocenić ogólny stan zdrowia jamy ustnej, jak również zalecić odpowiednie zabiegi profilaktyczne oraz skuteczne metody radzenia sobie z wrażliwością zębów. Dobrze jest, aby pojawiać się u stomatologa raz na pół roku.
Cierpisz na nadwrażliwość zębów? Nie czekaj, aby dalsze utrzymywanie się tego stanu wciąż negatywnie wpływało na jakość i komfort Twojego życia! Umów się na wizytę do naszego gabinetu MaxDent, mieszczącego się w Krakowie, w którym oferujemy kompleksowe leczenie nadwrażliwości zębów. Pomożemy Ci zadbać o zdrowie i piękny uśmiech!