W Polsce rozpowszechnił się mit, że zęby mleczne nie są na tyle ważne co zęby stałe, ponieważ szybko wypadają, w wyniku czego ich leczenie jest zbędne. Takie myślenie jest błędne, ponieważ mleczaki są o wiele słabsze od zębów nowych, a nieleczone mogą doprowadzić do poważnych zakażeń ropnych. Na dodatek, próchnica zębów mlecznych może przenieść się na nowo wyrastające zęby, toteż mimo iż w pewnym wieku wypadają, wymagają jednakowego leczenia co zęby stałe.
Ponadto mleczaki wpływają na kształtowanie się szczęki i rozwój żuchwy dziecka. Wczesne usunięcie zęba mlecznego skutkuje wadami zgryzu, w wyniku którego dziecko zmuszone będzie w przyszłości nosić aparat ortodontyczny. Dbając o jamę ustną dziecka, powinniśmy zapobiec próchnicy, poddając dziecko lapisowaniu zębów.
Na czym polega lapisowanie zębów?
Jedną z wielu możliwości leczenia próchnicy jest lapisowanie zębów przeprowadzane na zębach mlecznych pacjentów, u których zniszczenie zęba jest na tyle zaawansowane, że założenie plomby nie są wystarczające. Impregnacja polega na nałożeniu na oczyszczony wcześniej ząb bakteriobójczej substancji azotanu srebra za pomocą wacika. Substancje wciera się przez 2-3 minuty, a następnie nakłada kwas porogalusowy, który w połączeniu z azotanem srebra tworzy na zębie białczan srebra, utwardzający tkanki zębowe.
Dzięki niemu, ząb staje się również odporny na próchnicę. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, bezpieczny i szybki, jednak dla uzyskania jak najlepszych efektów wymaga regularnego wykonywania. Wskazane jest powtarzanie impregnacji co trzy tygodnie lub 3 razy w ciągu jednej wizyty. Druga opcja jest częściej wybierana, mając na uwadze stres dziecka.
Dlaczego leczenie mleczaków jest takie ważne?
Mleczaki pojawiają się pomiędzy 3 a 8 miesiącem życia, a w 3 roku dziecko ma już pełny komplet zębów mlecznych. Zadbanie o ich higienę jest bardzo ważne, biorąc pod uwagę jak wiele pełnią funkcji. Odpowiadają m.in. za:
- właściwy rozwój szczęki i żuchwy,
- odpowiednie ułożenie zębów stałych,
- zlikwidowanie bakterii próchniczych, które w wyniku rozejścia się po organizmie dziecka mogą wywołać osłabienie,
- zapobieganie ubytkom, wywołującym problemy z właściwym przeżuwaniem jedzenia, prowadzących do bólów brzucha i biegunki,
- wzmacnianie i uodparnianie nowych zębów na działanie negatywnych czynników zewnętrznych.
Dlaczego wybrać lapisowanie zębów?
Dzieci przychodzące do gabinetu stomatologicznego ze względu na młody wiek przeważnie stresują się zabiegiem, boją się stomatologa i nie współpracują z nim. Impregnacja zatrzymuję rozprzestrzenianie się próchnicy w jamie ustnej dziecka, ale nie likwiduje całkowicie ubytku. Dopiero następny krok leczenia naprawia ząb poprzez wypełnienie go plombą. Lapisowanie zębów jest przeprowadzane szybko, bezboleśnie i kilkukrotnie, toteż dziecko ma czas na nabranie zaufania do stomatologa. Kiedy już to zrobi, dentysta wypełnia ząb plombą. Dla pozostawienia pozytywnego wrażenia po wizycie wstawiona plomba może być w kolorze wybranym przez dziecko. Najwidoczniej impregnacja jest niestraszna dzieciom, w końcu każde chciałoby mieć zdrowe i przy okazji kolorowe ząbki.