Czym jest endodoncja?

Problemy ze zdrowiem zębów kończą się wizytą u dentysty. Niestety, najczęściej lekceważymy wczesne sygnały schorzeń. Kiedy ból jest uporczywy, albo gdy ząb uległ uszkodzeniu, dopiero decydujemy się na wizytę.

Endodoncja, zwana także jako leczenie kanałowe, jest rzadko spotykanym określeniem zabiegu. Jest to dział stomatologii, który diagnozuje i leczy choroby związane z miazgą zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie zębów techniką endodoncji wykorzystuje endometry, które mierzą głębokość kanałów, mikroskopy i rentgen, który pozwala na dokładne ustalenie podglądu wnętrza zęba.

Na szczęście, dzięki rozwijającej się technologii, zabieg jest bezbolesny. Stosuje się do tego zastrzyki z substancją znieczulającą. Dlatego nie trzeba czekać dwóch tygodni na kolejną wizytę z powodu zatruwania zęba, tak jak robiono to tradycyjnie. Aktualnie, jakość i szybkość wykonania zabiegu jest na wyższym poziomie. Już po jednej wizycie u stomatologa możemy cieszyć się pięknym uśmiechem.

Jak przebiega endodoncja?

Zabieg przebiega szybko i bezboleśnie dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik leczenia zębów. Aby usunąć problem, stomatolog najpierw otwiera komorę zęba. Pozwoli to na oczyszczenie kanałów, odkażenie ich, a potem wypełnienie. Na koniec, gdy specjalista jest pewny, że wszystko zostało dokładnie wypełnione, może zacząć odbudowę korony zęba.

Wskazania do leczenia kanałowego

Próchnica powoduje zmiany pod szkliwem lub wypełnieniem. Rozwój próchnicy penetruje zęby do momentu aż zgromadzone bakterie wywołują zapalenie miazgi. W tym czasie doskwierają nam bardzo charakterystyczne odczucia. Przykładowo, silny ból zęba, który nie ustępuje, a dyskomfort pogarszający się z każdą godziną, powinien skłonić do szybkiego kontaktu ze specjalistą. Kiedy zęby są wrażliwe na zimno, w tym wypadku niekoniecznie na ciepło, najczęściej mamy do czynienia ze stanem zapalnym. Ból zęba w nocy również może być przyczyną zapalenia, ponieważ ma tendencje do pojawiania się podczas ułożenia ciała poziomo, bądź ból promieniujący, ciężki do zlokalizowania również jest sygnałem alarmowym.

leczenie kanałowe kraków 1

Pacjenci często obawiają się wizyty u dentysty. Strach przed bólem i dyskomfortem podczas wykonywanych zabiegów może powodować odwlekanie wizyty. Jest to częsty błąd, ponieważ schorzenie w jamie ustnej pogarsza się i jest niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Bardzo ważne jest, aby po zauważeniu objawów niezwłocznie skontaktować się z dentystą.

O wyborze metody leczenia kanałowego decyduje specjalista. Jest on w stanie stwierdzić to za pomocą wykazu indywidualnych ograniczeń i potrzeb pacjenta. Specjaliści zapewniają profesjonalną obsługę, szybkie i dokładne wykonanie usługi oraz dobrą atmosferę, tak, aby każdy mógł czuć się dobrze w gabinecie.

Dowiedz się więcej, na temat zabiegów z zakresu endodoncji dostępnych w naszym gabinecie MaxDent Kraków.