Dziąsła są bardzo ważną częścią naszej jamy ustnej i odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia zębów i zgryzu. Są to tkanki miękkie otaczające korzenie zębów i łączące je z kośćmi szczęki i żuchwy, które pełnią funkcję ochronną i pomagają utrzymać zęby na swoim miejscu. Zdrowe dziąsła są w jednolitym różowawym odcieniu i nie krwawią podczas szczotkowania czy nitkowania.

Powody krwawienia

Krwawienie dziąseł może być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak nieodpowiednia higiena jamy ustnej, choroby dziąseł czy stres. Brak regularnego szczotkowania i nitkowania może prowadzić do gromadzenia się płytki nazębnej, która infamuje dziąsła i powoduje krwawienie. Choroby dziąseł, takie jak paradontoza, zapalenie dziąseł i zapalenie błony śluzowej jamy ustnej również mogą powodować krwawienie. Używanie zbyt twardych szczoteczek bądź nieodpowiedniego rodzaju nici dentystycznych także jest w stanie prowadzić do uszkodzenia dziąseł i krwawienia. Wreszcie, stres jest jednym z czynników decydujących o krwawieniu i podrażnieniu dziąseł.


krwawienie dziąseł powody

Jak zaradzić krwawieniu?

Aby zapobiec krwawieniu dziąseł, należy przestrzegać kilku kluczowych kroków:

1. Codzienne szczotkowanie zębów i nitkowanie. Szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie i nitkowanie raz dziennie pomagają usunąć płytkę nazębną i zapobiegają gromadzeniu się bakterii, które mogą powodować inflamację dziąseł.
2. Stosowanie odpowiedniej szczoteczki do zębów i nici dentystycznej. Odpowiednio miękką szczoteczka do zębów pomaga uniknąć uszkodzenia dziąseł, zaś używanie właściwego rodzaju nici dentystycznej, takiej jak nici woskowane, wspomaga oczyszczanie powierzchni zębów.
3. Regularne wizyty u stomatologa. Wizyty u stomatologa pozwalają na wczesne wykrycie i leczenie problemów z dziąsłami, takich jak paradontoza, zapalenie dziąseł czy inne schorzenia
4. Unikanie czynników ryzyka. Palenie tytoniu i picie dużych ilości kawy lub herbaty może nasilać inflamację dziąseł. Dlatego ważne jest, aby unikać tych czynników ryzyka.
5. Zdrowe odżywianie. Dieta bogata w wiele witamin i minerałów, takich jak witamina C i żelazo, może pomóc w utrzymaniu zdrowych dziąseł.

Pamiętaj o tym!

Zdrowe dziąsła są niezwykle ważne dla całego naszego układu pokarmowego, ponieważ odpowiadają za utrzymywanie zębów i kości w odpowiedniej pozycji, a także zapewniają ochronę przed infekcjami i chorobami. Dlatego ważne jest, aby dbać o ich zdrowie i przestrzegać kilku prostych zaleceń, takich jak regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz unikanie produktów, które mogą powodować uszkodzenie dziąseł. W przypadku jakichkolwiek problemów z dziąsłami, w tym występowania krwawienia, obrzęku, bólu czy nadwrażliwości, należy niezwłocznie skonsultować się ze stomatologiem. Pomoże on ocenić stan dziąseł i zaleci odpowiednie leczenie, aby je wzmocnić i przeciwdziałać ewentualnym powikłaniom. Podsumowując, dbając o zdrowe dziąsła, dba się o zdrowie całego układu pokarmowego i zapewnia się sobie biały i piękny uśmiech na lata.


jak zaradzić krwawiącym dziąsłom

W naszym gabinecie stomatologicznym MaxDent możemy zapewnić najlepszą diagnostykę dla każdego. Przykładamy dużą uwagę i starannie wykonujemy pracę. Zapoznaj się z naszą ofertą i zagwarantuj sobie oraz swoim bliskim zdrowy uśmiech.