Zęby często ulegają uszkodzeniom mechanicznym, złamaniom i nieestetycznym przebarwieniom. W takiej sytuacji, stomatolog często proponuje założenie korony zębowej. Jednak kiedy zdecydować się na korony zębowe, czy warto? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości.

Czym są korony na zęby?

Korony zębowe mają za zadanie zrekonstruować uszkodzone zęby. Nakładając koronę możemy być pewni, że będzie ona skuteczn ie wzmacniać i chronić zniszczony ząb. Korony na zęby najczęściej stosujemy celem odbudowy zęba zniszczonego mechanicznie lub przez próchnicę w którym zaistniała konieczność leczenia kanałowego. Korony zębowe zostają na stałe przymocowane do uzębienia, co daje wysoki komfort i świadomość, że nic nie odklei się od uzębienia.

Rodzaje koron zębowych

Korony pełnoceramiczne: swoim wyglądem nie odbiegają od wyglądu naturalnego zęba, przez co rozróżnienie ich jest praktycznie niemożliwe. Ich podstawę stanowi tlenek cyrkonu. Najczęściej stosowane do przednich zębów

Korony porcelanowe na podbudowie ze złota: Doskonale sprawdzą się dla mocno zniszczonych zębów, ponieważ złoto ma działanie chroniące przed próchnicą. Nie będą dobrym rozwiązaniem dla osób uczulonych na metal!

Korony porcelanowe: Mogą zostać wykonane na podbudowie ceramicznej lub metalowej. Jeżeli decydujemy się na metal, to zazwyczaj jest używany do bocznych zębów.

Korony akrylowe, kompozytowe: Mogą zostać użyte jako tymczasowe rozwiązanie. Jeżeli pacjent nie może mieć założonych koron porcelanowych, to mogą służyć jako stały produkt

Najważniejsze informacje o koronach zębowych

Korony zębowe mają chronić i zapobiegać złamaniom, najmniejsze uszczerbki należy od razu naprawić, ponieważ zaniedbanie może generować problemy zdrowotne i bardzo duże koszty. Dobrze wykonana korona na zęba powinna posłużyć na bardzo długi okres czasu, zazwyczaj jest to około 12-15 lat. Nie ma możliwości założenia korony na jednej wizycie stomatologicznej, najpierw zostają pobrane wyciski zębów, później zostanie wykonana korona. Wykonanie korony nie jest refundowane, za zabieg musimy zapłacić sami. O korony zębowe należy dbać tak jak o nasze naturalne zęby, myjemy je minimum dwa razy dziennie.

Koszt założenia korony na zęby

Cena korony na zęba będzie zależna przede wszystkim od stanu uzębienia i materiału, na który się zdecydujemy. Dodatkowe koszty generuje klinika, w której decydujemy się na zabieg oraz liczba wizyt. Najdroższe korony, to te, które zostały wykonane na implantach. Szacowany koszt korony pełnoceramicznej to około 1000 złotych. Najlepszym rozwiązaniem będzie poproszenie swojego stomatologa o dokładne rozpisanie kosztorysu leczenia.

Korony zębowe, czy warto się na nie zdecydować?

Inwestycja w zdrowe uzębienie, jest zawsze korzystna. Należy od razu zajmować się uszczerbkami i złamaniami naszych zębów, szybkie działanie generuje mniejsze koszty, niż całkowite zaniedbanie i konieczność naprawy zębów, za parę lat. Ładny i zdrowy uśmiech to podstawa.

Zapraszamy na założenie korony na zęby w naszym gabinecie Maxdent w Krakowie!