Dbanie o higienę jamy ustnej jest bardzo ważną czynnością, która może zaoszczędzić wiele bólu, oraz pieniędzy. Mycie zębów, jedzenie zdrowych posiłków i stałe wizyty u dentysty mogą sprawić, że nasze zęby będą zdrowe i silne. Niestety wiele osób unika regularnych wizyty kontrolnych u stomatologa, co może powodować nieprzyjemne konsekwencje. 

Kiedy należy udać się do dentysty na kontrolę? 

Wiele ludzi odwiedza gabinet dentystyczny, dopiero kiedy zaczyna ich boleć ząb. Jest to niestety złe podejście, które może przysporzyć wiele problemów. Aby prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej i zębów, przyjmuje się, że dorosła osoba powinna chodzić na kontrolę do gabinetu dentystycznego co pół roku, natomiast dzieci raz na kwartał. Dzięki wizytom w takim odstępie czasu stomatolog jest w stanie wykryć chorobę w zębie, oraz wyleczyć ją bezboleśnie we wczesnym stadium. Czasem zdarzają się sytuację, w której to dentysta wyznacza częstotliwość wizyt, a jest to spowodowane stanem uzębienia danego pacjenta. 

Na wizytę w gabinecie stomatologicznym warto się zapisać gdy, występują następujące objawy: 

  • ból zęba, 
  • krwawiące i obolałe dziąsła, 
  • wrażliwość zębów na zimno i ciepło, 
  • ból szczęki, 
  • białe, brunatne lub czarne przebarwienia na zębach, 
  • przewlekła suchość w jamie ustnej, 
  • ból podczas jedzenia posiłków. 

Jak wygląda przegląd dentystyczny? 

Każdy przegląd dentystyczny powinien zacząć się od wywiadu, który dotyczy ogólnego stanu zdrowia, alergii oraz przyjmowanych leków. Jest to również moment, w  którym pacjent mówi o dolegliwościach i przyczynie wizyty. Po rozmowie  następuje badanie wewnątrzuszne, podczas którego stomatolog ocenia stan zębów. 

Kiedy zabrać dziecko na pierwszy przegląd stomatologiczny? 

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna odbyć się po pojawieniu się pierwszego zęba — przeważnie następuje to około 6. miesiąca życia. Wiele rodziców czeka natomiast z wizytą u stomatologa do 12-15 miesiąca życia i dopiero kiedy dziecko ma więcej zębów oraz bardziej rozumie całą sytuację, idą z nim na pierwszą wizytę kontrolną.  

Należy pamiętać natomiast, że jeśli u dziecka występują jakieś zmiany na śluzówce jamy ustnej czy zębach, to należy udać się do lekarza wcześniej. 

Przegląd zębów u dziecka

Regularne wizyty kontrolne  

Aby mieć zdrowe zęby należy chodzić regularnie do dentysty i sprawdzać stan uzębienia. Szczególnie ważne jest to u kobiet w ciąży, która może powodować dodatkowe problemy stomatologiczne. Jest to spowodowane wahaniami hormonalnymi, które występują podczas rozwoju płodu. Sprawiają one, że zęby oraz tkanki jamy ustnej stają się bardziej wrażliwe i podatne na próchnicę. 

Kobiety w ciąży powinny odbywać wizytę u dentysty co najmniej raz w każdym trymestrze, gdyż niektóre schorzenia zębów mogą przyczynić się do zaburzenia przebiegu ciąży lub zwiększyć ryzyko przedwczesnego porodu. 

W razie pytań zapraszamy do kontaktu oraz do zapoznania się z naszą ofertą