Chorób nie należy ignorować, nie zależnie czy występują w drobnej, czy poważniejszej postaci. Jeśli komuś zależy na swoim zdrowiu, to powinien obserwować pojawiające się nagle objawy i konsultować je z lekarzem. Nie ma wątpliwości, że każdy chciałby się cieszyć dobrą kondycją swojego ciała tak długo, jak to tylko możliwe. Do tej grupy zaliczają się również zęby, które utracone za drugim razem już się nie pojawią na nowo. Dlatego tak ważne jest, żeby dbać o nie pod względem higieny i nie lekceważyć objawów nadchodzącej choroby.

Jak w każdej strefie tak i tutaj, zęby i dziąsła pokazują, kiedy dzieje się coś niepożądanego. Dają znaki ostrzegawcze, że trzeba się nimi zająć. Im szybciej się zareaguje na powstający problem, tym łatwiej będzie sobie z nim poradzić, dlatego przy jakichkolwiek objawach bólu lub krwawienia należy jak najszybciej skonsultować się z dentystą.

Zęby u podstaw

Przyczyn chorób zębów i dziąseł można doszukiwać się w zaskakująco wielu strefach życia. Do tych klasycznych i ogólnie przedstawianych zaliczana jest dbałość o higienę jamy ustnej. Jest to tak naprawdę podstawa, o której jeśli się zapomni na długi czas, można będzie odczuć bardzo nieprzyjemne efekty. Jeśli bakterie nagromadzone po całym dniu nie zostaną usunięte z płytki zęba i spomiędzy nich, doprowadzi to do nawarstwiania się drobnoustrojów i atakowania uzębienia, co nieleczone może spowodować uraz szczęki i żuchwy. Dlatego tak bardzo ważne jest pamiętanie, że guma do żucia nigdy nie zastąpi szczotkowania zębów podczas ich mycia!

choroby dziąseł specjalista

Styl życia a zęby

Powodów chorób dziąseł można szukać również u podstawy diety. Zbyt duża ilość cukru w diecie będzie sprzyjała nawarstwianiu się i przyspieszała proces powstawania choroby. Podobnie będzie działał tytoń z papierosów oraz picie alkoholu. W momencie, kiedy ktoś jest przewlekle chory, powinien brać pod uwagę, że niektóre jego leki mogą powodować problemy z uzębieniem. Jednak niezależnie od tego, jaki styl życia się prowadzi, to choroby zębów i tak mogą występować. Sposób, w jaki się funkcjonuje na co dzień, może sprzyjać rozwojowi bakterii bardziej lub mniej, więc każdy powinien obserwować czy nie następują u niego różnego rodzaju zmiany w jamie ustnej.

Pierwsze symptomy

Jednym z najbardziej dostrzegalnych objawów jest opuchlizna, która może się pojawić podczas zapalenia dziąseł. Ważne jest, żeby nie ignorować znaków, jakie daje organizm, gdyż choroby zębów mogą postępować powoli. Obrzęk może nie być pierwszym symptomem. Przed tym mogą występować krwawienia dziąseł podczas mycia zębów, mimo regularnej higieny może utrzymywać się nieświeży oddech, czy nawet może dojść do sytuacji, kiedy zęby będą wydawały się dłuższe, co będzie świadczyło o recesji dziąseł. Wszystko to są oznaki, których nie można lekceważyć. Dłuższe zwlekanie z wizytą u stomatologa doprowadzi do nieprzyjemnych powikłań, które mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia uzębienia chorego.

Nie musisz się jednak na to godzić! Zareaguj szybko i sprawnie umawiając się na wizytę u MAXDENT Stomatologia. Kontroluj stan swoich zębów i zachowaj zdrowy uśmiech na długie lata.