Piaskowanie zębów to zabieg higienizacyjny, który polega na usunięciu z powierzchni zębów osadów oraz przebarwień powstałych przez czynniki zewnętrzne. Przeprowadzany jest za pomocą specjalnego urządzenia – piaskarki stomatologicznej, w której elementem czyszczącym jest mieszanina piasku stomatologicznego, wody i powietrza, wydobywanym pod wysokim ciśnieniem. Czy warto zrobić piaskowanie zębów i jakie korzyści ono przynosi?

Spis treści:

  1. Kiedy przeprowadza się piaskowanie zębów?
  2. Dla kogo jest zabieg piaskowania zębów?
  3. Jakie pozytywne skutki przynosi piaskowanie zębów?
  4. Piaskowanie zębów a skaling i wybielanie

Kiedy przeprowadza się piaskowanie zębów?

Zabieg piaskowania zębów wykorzystywany jest przede wszystkim w celach estetycznych przez osoby, które chcą uzyskać piękny uśmiech, pozbywając się uporczywych przebarwień szkliwa. Równocześnie piaskowanie zębów jest elementem leczenia zachowawczego, np. przed zabiegiem leczenia próchnicy. Piaskowanie zębów wykorzystywane jest również przed leczeniem protetycznym i ortodontycznym. W ten sposób jama ustna zostaje dokładnie oczyszczona przed leczeniem, zwiększając jego powodzenie oraz trwałość pracy protetycznej czy aparatu stałego.

Dla kogo jest zabieg piaskowania zębów?

Zabieg piaskowania zębów szczególnie powinny rozważyć osoby nałogowo palące papierosy i pijące duże ilości kawy, herbaty i czerwonego wina. To właśnie te osoby są najbardziej narażone na przebarwienia pochodzenia zewnętrznego, które piaskowanie zębów skutecznie usuwa, przywracając naturalną barwę szkliwa. Równocześnie zabieg ten jest wykorzystywany w celu zapobiegania chorobom jamy ustnej, w tym próchnicy, ze względu na swoje właściwości oczyszczające. Z tego względu piaskowanie zębów może zostać przeprowadzone u każdego pacjenta. Jest to zabieg bezbolesny, a przede wszystkim bezpieczny dla zdrowia jamy ustnej Pacjenta.

Jakie pozytywne skutki przynosi piaskowanie zębów?

Już pierwszy przeprowadzony zabieg piaskowania zębów pozwala dostrzec jego pozytywne aspekty. 

  • Piaskowanie zębów pozwala usunąć szczególnie uciążliwe przebarwienia spowodowane paleniem papierosów czy piciem dużej ilości kawy i herbaty. Pacjenci niemal od razu mogą dostrzec rozjaśnienie uśmiechu do naturalnej barwy szkliwa.
  • Piaskowanie zębów pozwala również pozbyć się przykrego zapachu z jamy ustnej. Poprzez dokładne oczyszczenie trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych oraz usunięcie osadu nazębnego zabieg ten skutecznie pozbywa się obecnych w jamie ustnej bakterii, wywołujących nieprzyjemny zapach. Oprócz korzyści estetycznych Pacjenci zyskują również pewność siebie.
  • Regularne piaskowanie zębów to skuteczne działanie zachowawcze przeciwko chorobom jamy ustnej, np. próchnicy. 

Piaskowanie zębów a skaling i wybielanie

Piaskowanie zębów często jest mylone ze skalingiem, bądź błędnie nazywane wybielaniem zębów. Skaling to zabieg higienizacyjny, polegający na usunięciu twardego kamienia nazębnego, natomiast piaskowanie usuwa osad i przebarwienia. Zabiegi te często wykonywane są razem w celu osiągnięcia pełnego oczyszczenia jamy ustnej i zadowalających efektów. Niektórzy stomatolodzy zalecają również zabieg fluoryzacji po przeprowadzonym piaskowaniu zębów w celu wzmocnienia szkliwa. Piaskowanie zębów błędnie określane jest jako ich wybielanie. Choć zęby po usunięciu przebarwień faktycznie staną się jaśniejsze, to warto jednak podkreślić, że piaskowanie zębów usuwa przebarwienia zewnętrznie, lecz nie wewnętrzne np. spowodowane urazem zęba. W tym przypadku stosowane jest wybielanie zębów. Piaskowanie zębów przed zabiegiem wybielania zwiększa jego skuteczność. Zabieg ten jest zatem podwaliną pod inne zabiegi higienizacyjne oraz leczenie stomatologiczne.

Piaskowanie zębów warto zrobić ze względu na korzyści estetyczne, jak i zdrowotne. Za pięknym, jasnym uśmiechem kryją się również dokładnie oczyszczone, zdrowe zęby. Piaskowanie zębów mogą Państwo wykonać w naszym gabinecie MaxDent.

Sprawdź naszą ofertę!