O prawidłową higienę zębów i jamy ustnej dzieci, należy zacząć dbać jak najwcześniej. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że ich zęby są w odpowiednim stanie, a dodatkowo nauczą się one, jak prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej i wejdzie im to w nawyk na przyszłość. Wiele rodziców uważa, że o zęby mleczne nie trzeba się, aż tak troszczyć, gdyż i tak wypadną. Niestety jest to błędne przekonanie, które może prowadzić do wielu chorób stomatologicznych czy ortodontycznych.

Kiedy zacząć dbać o zęby dzieci?

Proces dbania o higienę jamy ustnej należy rozpocząć jak najszybciej. Już w pierwszych miesiącach życia, pomimo braku zębów u noworodka, należy regularnie czyścić dziąsła. Warto w tym celu użyć gazy jałowej zwilżonej wodą, którą możemy skutecznie usunąć resztki pokarmu z dziąseł oraz języka.

Kiedy pojawią się pierwsze mleczne zęby, warto wzbogacić higienę jamy ustnej o użycie małej, miękkiej szczoteczki oraz pasty dla niemowląt, która zawiera mniejszą ilość fluoru. Przez to, że dziecko nie potrafi wypluwać pasty, należy stosować jej niewielką ilość, a resztkę usuwać za pomocą zwilżonej gazy. Zabieg ten należy powtarzać dwa razy dziennie. Systematyczność pozwoli na wyuczenie prawidłowych nawyków, które zagwarantują lepsze zdrowie zębów w przyszłości.

poprawna higiena zębów u dzieci

Dieta dziecka wpływa na jego zęby

Dbanie o higienę jamy ustnej nie kończy się na regularnym myciu zębów oraz wizytach u dentysty. Aby mieć pewność, że zęby dziecka będą zdrowe i silne, należy wprowadzić do jego diety odpowiednie składniki.

  • Nabiał — wapń to jeden ze składników mineralnych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania kości, biorący udział w budowie zębów. Odpowiednia ilość produktów zawierających ten minerał, wpłynie pozytywnie na uzębienie dziecka i sprawi, że zęby będą zdrowe i mocne. Niedobór wapnia może powodować próchnicę.
  • Warzywa i owoce — w diecie dziecka nie może zabraknąć warzyw i owoców, gdyż są one odpowiedzialne za dostarczanie do organizmu witaminy A i C, które wpływają na prawidłowy rozwój zęba.
  • Ryby — bardzo wartościowym pokarmem, który należy podawać dziecku w małych porcjach, po to, aby uniknąć alergii, są ryby. Zawierają one białko i witaminę D, które mają istotny wpływ na zdrowe zęby.

Czego unikać w diecie dziecka?

Cukier powoduje próchnicę, dlatego bardzo ważne jest, aby w czasie, w którym kształtują się wyrżnięte zęby dziecka – 1 rok, unikać czynnika próchnicotwórczego. Należy unikać słodkich soków, dużych ilości cukru, lepkich słodyczy, które zalegają w zębach.

Warto pamiętać, aby po zjedzonych słodyczach dobrze wypłukać usta, napić się wody lub umyć zęby — w przypadku starszych dzieci, które umieją wypluć pastę.

Pierwsza wizyta u dentysty

Pierwsza wizyta u dentysty powinna się odbyć w okresie do 24 miesięcy życia dziecka. Dentysta będzie w stanie ocenić stan nowych zębów dziecka, skontroluje jego zgryz oraz powie, jak należy zadbać o higienę jamy ustnej. Regularne wizyty u lekarza stomatologa pozwolą dziecku na zapoznanie się i oswojenie z gabinetem dentystycznym.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą stomatologii dla dzieci!