Wizyty u stomatologa często zarówno dzieciom, jak i dorosłym kojarzą się z nieprzyjemnościami, bólem i strachem. Nie jest to stała zasada – to, jak dziecko będzie postrzegać dentystę w największym stopniu, zależy od jego najbliższego otoczenia oraz tego, jak i czy w ogóle zostało oswojone z leczeniem dentystycznym. Jego negatywne doświadczenia mogą spowodować wykształcenie się dentofobii, czyli panicznego lęku przed dentystą, a w konsekwencji doprowadzić do znacznego zaniedbania higieny jamy ustnej. Jak sprawić, aby dziecko miało pozytywny obraz wizyt u dentysty?
Spis treści:
Wizyta adaptacyjna
Od tego, jakie będą pierwsze doświadczenia dziecka ze stomatologiem może zależeć jego dalsze podejście do dentysty, nawet w dorosłym życiu. Dlatego tak ważne jest, aby to doświadczenie pokazało, że wizyta u dentysty nie musi łączyć się ze strachem.
Aby to dziecku umożliwić, powstały tzw. wizyty adaptacyjne, czyli wizyty, których celem nie jest leczenie stomatologiczne, a zapoznanie dziecka z nowym otoczeniem. Dentysta opowiada o swojej pracy, przedstawia specyfikę sprzętu, którym się posługuje i odpowiada na pytania dziecka. Równocześnie dziecko dowiaduje się, jak ważne jest dbanie o uzębienie, a stomatolog na sam koniec wizyty dokonuje podstawowego przeglądu stanu jamy ustnej.
Podczas takiej wizyty dentysta zyskuje zaufanie dziecka, a równocześnie młody pacjent nie jest zaskoczony przebiegiem wizyty.
Warto wiedzieć!
Gabinet MaxDent przystosowany jest dla młodego pacjenta, zarówno wystrojem, technologią, jak i podejściem naszych stomatologów, którzy szczególnie dbają o szczery uśmiech po odbytej wizycie.
Dobieraj odpowiednie słownictwo
To właśnie rodzice są dla dziecka wzorem do naśladowania i osobami, których słowa są dla nich najważniejsze. Dlatego to, jak rodzice wypowiadają się na temat dentystów, może mieć wpływ, jak dzieci będą ich odbierać. Przede wszystkim nie należy straszyć dziecka dentystą, że ich złe postępowanie w konsekwencji skończy się nieprzyjemną i bolesną wizytą u dentysty.
Równocześnie nie należy uspokajać dziecka zdaniem “to nie będzie boleć”. Młody pacjent już na starcie zyskuje negatywny obraz dentysty jako coś nieuniknionego i nieprzyjemnego. Zamiast tego warto podkreślić życzliwość stomatologa dodając, że sprawdzi on, czy ząbki są zdrowe, a w przypadku schorzeń je wyleczy.
System nagród
My, jako ludzie, boimy się tego co nieznane – tak samo młody pacjent podczas pierwszej wizyty u dentysty! Mimo odpowiedniego przygotowania dziecko najprawdopodobniej będzie odczuwać stres w nowym miejscu. Dlatego po wizycie u dentysty można zastosować system nagród, aby dziecko wykreowało pozytywne wspomnienia związane ze spokojnym przebiegiem leczenia dentystycznego.
Pamiętajmy jednak, że największą nagrodą dla dziecka są nasze słowa! Dlatego warto podkreślić, jak jesteśmy z dziecka dumni oraz pochwalić jego dzielność i ogólne zachowanie. Nagradzanie dziecka za dobre zachowanie podczas wizyty u stomatologa powinno być niejedynym elementem tworzenia pozytywnego obrazu dentysty, a jedynie puzzlem do większej układanki.
Wizyty u stomatologa nie muszą zawsze wiązać się ze stresem zarówno u dziecka, jak i u rodzica. Pierwsza wizyta u dentysty powinna mieć miejsce między 2. a 3. rokiem życia, natomiast warto udać się na profilaktyczną wizytę jeszcze przed ukończeniem roku przez dziecko. Właśnie ten czas jest kluczowy i odpowiedni, aby rozpocząć przygotowania dziecka do leczenia stomatologicznego w dalszych latach jego życia. To, jak zaznajomimy dziecko z tematyką stomatologii poprzez zabawę i kreowanie pozytywnego obrazu będzie rzutować na jego dalsze życie, nawet po osiągnięciu dorosłości.
Sprawdź naszą ofertę stomatologii dziecięcej już teraz!