Fluor to niepozorny pierwiastek występujący w naturalnym środowisku, który możemy znaleźć w składzie past do zębów, wody, a nawet w naszej ulubionej herbacie! Szczególne miejsce znajduje jednak w stomatologii, gdyż jego właściwości pozwalają na poprawę zdrowia naszej jamy ustnej. Jak fluor wpływa na zęby i dlaczego jest skuteczny w walce z próchnicą?

Spis treści:

  1. Jak fluor wzmacnia zęby?
  2. Fluor – fakty i mity

fluoryzacja zebow u stomatologa

Jak fluor wzmacnia zęby?

Nasze uzębienie jest stale narażone na uszkodzenia spowodowane działaniem kwasów oraz rozwojem bakterii. Szczególnie ma na to wpływ nieprawidłowa dieta oraz zaniedbanie higieny osobistej. Fluor ma za zadanie zatrzymać te niepożądane procesy. Jego rolą jest remineralizacja szkliwa, czyli odbudowa szkliwa uszkodzonego przez działanie kwasów w jamie ustnej. Poprzez uzupełnienie wapnia i fosforu zęby stają się twardsze, a co za tym idzie – bardziej odporne na próchnicę.

Drugim istotnym zadaniem fluoru jest zatrzymanie procesu demineralizacji, czyli utraty minerałów jamy ustnej z powodu kwasów, wytwarzanych zazwyczaj razem ze śliną po posiłku. Fluor hamuje ten proces, a dodatkowo, dzięki remineralizacji szkliwo jest bardziej odporne na ten stały proces naszego organizmu.  Dodatkowo ma on właściwości bakteriobójcze, co powoduje, że enzymy bakteryjne nie mają możliwości rozwoju w jamie ustnej.

Warto wiedzieć!

Fluor jest jednym z najbardziej powszechnych pierwiastków na Ziemi i występuje w różnych formach, zarówno naturalnych, jak i syntetycznych. Jest kluczowym składnikiem pasty do zębów, ponieważ pomaga w zapobieganiu próchnicy poprzez wzmacnianie szkliwa.

fluoryzacja zebow

Fluor – fakty i mity

Fakty:

  • Fluor jest jedną z najskuteczniejszych metod walki z próchnicą – właściwości fluoru sprawiają, że zęby stają się twardsze i mniej podatne na próchnicę. Dodatkowo ma on właściwości bakteriobójcze, przez co nowe ogniwa próchnicy mają minimalne szanse na pojawienie się w jamie ustnej. W gabinecie MaxDent wykonujemy zabieg fluoryzacji, który polega na aplikowaniu znacznych ilości fluoru na oczyszczone zęby. Fluoryzacja jest jednym z najbardziej skutecznych działań profilaktycznych przeciwko próchnicy.

fluoryzacja jamy ustnej

Sprawdź ofertę fluoryzacji jamy ustnej na naszej stronie!

Mity:

  • Fluor jest szkodliwy dla zdrowia – fluor używany w odpowiedniej ilości w codziennej higienie jamy ustnej nie jest szkodliwy dla zdrowia jamy ustnej oraz całego organizmu. Wręcz przeciwnie – wspomaga on procesy remineralizacji i hamuje proces demineralizacji. Faktem jest, że fluor posiada silne właściwości toksyczne. Śmiertelna dawka fluoru dla dorosłego człowieka wynosi od 32 do 64 mg, co w praktyce oznacza spożywanie pasty do zębów z fluorem w kilogramach. Dlatego też w codziennym funkcjonowaniu jest to praktycznie niemożliwe, aby takie dawki fluoru przyjąć.

 

  • Używanie produktów z fluorem zawsze prowadzi do fluorozy – jest to powszechny mit w przestrzeni internetowej. Prawdą jest, że przekroczenie dopuszczalnej, dziennej dawki fluoru może prowadzić do fluorozy, która charakteryzuje się zmianami w budowie i wyglądzie szkliwa. Dopuszczalna, dzienna dawka fluoru wynosi 3-4 mg, co w praktyce oznacza, że nie da się jej przekroczyć poprzez codzienną pielęgnację zębów pastami z fluorem. W tym przypadku również wymagane by było znaczne spożywanie pasty do zębów, aby fluoroza ujawniła się w jamie ustnej.

Fluor jest jedną z najlepszych substancji używanych do wzmacniania zębów i chronienia ich przed próchnicą. Używanie go zgodnie z zaleceniami stomatologów chroni nas przed najbardziej powszechnymi chorobami jamy ustnej. Warto również zadbać o działania profilaktyczne wykonując zabiegi fluoryzacji, które są dostępne w naszej klinice.


Sprawdź naszą ofertę już teraz!