Leczenie implantologiczne to inwazyjny zabieg, który pozwala na odzyskanie pełnego, pięknego uśmiechu. Cierpliwość jest kluczem do sukcesu – to od naszej wytrwałości i stosowania się do zaleceń zależy, czy już na stałe będziemy mogli cieszyć się nową protetyką. Ile czasu goją się implanty i jak długo musi minąć, aby w pełni zintegrowały się z kością?

Spis treści:

  1. Implantologia to długi proces
  2. Etapy leczenia implantologicznego

implant stomatologiczny

Implantologia to długi proces

Przyjmuje się, że cały proces leczenia implantologicznego trwa od 3 do 6 miesięcy, jednak w niektórych przypadkach może on wydłużyć się nawet do roku. Ma na to wpływ wiele czynników, wśród których można rozróżnić te zależne i niezależne od pacjenta.

Przede wszystkim czas leczenia może wydłużyć się w przypadku, gdy pacjent nie stosuje się do zaleceń lekarza, bądź zbyt szybko z nich rezygnuje. Jego ogólny stan zdrowia i nawyki (np. palenie papierosów czy podejmowanie znacznego wysiłku fizycznego) mogą spowodować opóźnienie się gojenia, a nawet powstawanie stanów zapalnych.

Warto również podkreślić, że nasz organizm inaczej radzi sobie z implantami umiejscowionymi w żuchwie i szczęce – w pierwszym przypadku cały proces może trwać między 4 a 6 miesięcy, natomiast w drugim średnio 6 miesięcy.

proces gojenia sie implantu stomatologicznego
Etapy leczenia implantologicznego

Etapy leczenia implantologicznego

O ile etap ekstrakcji zęba mamy już za sobą (przy czym warto zaznaczyć, że bezpośrednio od niej należy odczekać między 3 a 12 miesięcy), można przystąpić do pierwszego etapu zabiegu. Lekarz wszczepia implant w kość pacjenta, czyli tzw. filar. W tym czasie rozpoczyna się proces regeneracji, ponieważ rana musi w pełni się zagoić, aby przejść do kolejnego etapu – osteointegracji. Zazwyczaj usunięcie szwów następuje po około 7-10 dniach, a pełne zagojenie się rany następuje do 14 dni od zabiegu. Po tym czasie rozpoczyna się najważniejszy proces osteointegracji, czyli czas integracji ciała obcego (czyli implantu) z kością. Rozpoczyna się około 3-6 tygodni po wszczepieniu implantu i trwa około pół roku. To czas, w którym implant łączy się z kością, dając solidną podstawę do umieszczenia na nim protetyki.

Warto wiedzieć!

W przypadku nieprzyjęcia się implantu zazwyczaj dokonuje się przeszczepu tkanki kostnej w jego okolice, co dodatkowo może wydłużyć cały proces. Warto jednak przy tym zaznaczyć, że nieprzyjęcie się implantu ma miejsce w 1,5-2 % przypadków.

proces leczenia implantologicznego

Ostatnim etapem leczenia jest odsłonięcie implantu, założenie śruby gojącej i przymocowanie łączników pod protetykę. Po około 3-4 tygodniach implant jest w pełni gotowy, aby umiejscowić na nim koronę, most lub protezę.

Więcej o zabiegach, które można wykonać w naszym gabinecie MaxDent możecie Państwo przeczytać na naszej stronie internetowej.


Sprawdź naszą ofertę!