Śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu osób. W naszej kulturze osoby posiadające taki uśmiech postrzegane są jako te, które nadmiernie dbają o higienę jamy ustnej. Natomiast osoby, o nieco mniej atrakcyjnym uśmiechu borykają się z wieloma kompleksami. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko nieprawidłowa higiena wpływa negatywnie na zęby, a czynników przyczyniających się do żółknięcia zębów jest o wiele więcej. Jakie są tego powody? O tym w niniejszym artykule.

Budowa i kolor zębów

Zęby naturalnie przyjmują kolory od śnieżnej bieli do odcieni żółtego, najczęściej mają one odcień kości słoniowej. Wygląd zębów determinuje w dużej mierze ich kształt i uwarunkowania genetyczne. Ząb zbudowany jest z miazgi (wewnątrz) i zębiny oraz szkliwa. To właśnie zębina ma kolor żółty, a warstwa szkliwa jest transparentna. To właśnie jej grub ość ma wpływ na kolor zębów, im jest cieńsza, tym bardziej żółte się wydają.

Żółknięcie zębów to proces, który zachodzi z powodów naturalnych, takich jak starość oraz zewnętrznych i to właśnie na nich chcielibyśmy się skupić w niniejszym artykule.

Choroby i przyjmowanie leków

Niektóre choroby wpływają na kolor zębiny oraz na grubość szkliwa. Zmiany w odcieniu uzębienia może powodować między innymi porfiria, mukowiscydoza, zaburzenia hormonalne i choroby tarczycy. Są przypadki, gdy zęby mają nawet kolor brązowy!

Istnieje bardzo duża grupa leków, które mogą mieć negatywny wpływ na kolor zębów. Oto kilka z ich podgrup:

  • antyhistaminowe,
  • na nadciśnienie,
  • antydepresyjne,
  • z grupy tetracyklin (antybiotyki).

Leki z tetracykliną stosowane są między innymi do leczenia trądziku. Przyczynia się ona do powstawania żółtych i brązowych plam na linii dziąseł, które trudno usunąć.

Palenie wyrobów tytoniowych

Nie od dziś wiadomo, że palenie wyrobów tytoniowych ma bardzo niekorzystny wpływ na kolor zębów. Smoliste i toksyczne substancje, które są zawarte w tytoniu, dostają się do jamy ustnej i osiadają na powierzchni zębów. Aby pozbyć się przebarwień powstałych w wyniku palenia, należy skończyć z nałogiem i poddać się serii zabiegów, które będą miały na celu rozjaśnienie zębów.

Dieta

To, co spożywa człowiek, ma istotny wpływ na kolor szkliwa i jego grubość. Znacznie osłabiają je produkty zawierające kwasy, czyli głównie warzywa, owoce, a nawet soki. Uszkodzone szkliwo jest bardzo mocno narażone na odbarwienie barwnikami, które znajdują się w różnego rodzaju pożywieniu. Jednak większość produktów, które barwią szkliwo, jest zdrowa, więc nie możemy wykluczyć ich z diety. Dlatego w tym przypadku istotna jest profilaktyka i stosowanie się do zaleceń lekarzy. Oto kilka produktów, które mają zły wpływ na szkliwo:

  • czarna i czerwona herbata,
  • kawa bez mleka,
  • owoce leśne,
  • buraki,
  • czerwone wino.

Nieodpowiednia higiena

Kolejną z częstych przyczyn przebarwień zębów jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Wciąż wiele osób zapomina o szczotkowaniu zębów dwa razy dziennie, stosowaniu nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej, chociaż mówi się o tym na każdym kroku. Te kilka czynności pozwoli na zachowanie naturalnego koloru zębów, dzięki temu, że pozbywają się one codziennych zabrudzeń w jamie ustnej.

Co więcej, omijanie profilaktycznych wizyt stomatologicznych również sprzyja powstawaniu przebarwień. Dentysta może wtedy usunąć osad i kamień znajdujący się na zębach. Dzięki temu zabiegowi, powierzchnia zębów zostanie wygładzona, a barwiącym związkom trudniej będzie przykleić się do powierzchni zęba.