Śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu osób. W naszej kulturze osoby posiadające taki uśmiech postrzegane są jako te, które nadmiernie dbają o higienę jamy ustnej. Natomiast osoby, o nieco mniej atrakcyjnym uśmiechu borykają się z wieloma kompleksami. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko nieprawidłowa higiena wpływa negatywnie na zęby, a czynników przyczyniających się do żółknięcia zębów jest o wiele więcej. Jakie są tego powody? O tym w niniejszym artykule.
Budowa i kolor zębów
Zęby naturalnie przyjmują kolory od śnieżnej bieli do odcieni żółtego, najczęściej mają one odcień kości słoniowej. Wygląd zębów determinuje w dużej mierze ich kształt i uwarunkowania genetyczne. Ząb zbudowany jest z miazgi (wewnątrz) i zębiny oraz szkliwa. To właśnie zębina ma kolor żółty, a warstwa szkliwa jest transparentna. To właśnie jej grub ość ma wpływ na kolor zębów, im jest cieńsza, tym bardziej żółte się wydają.
Żółknięcie zębów to proces, który zachodzi z powodów naturalnych, takich jak starość oraz zewnętrznych i to właśnie na nich chcielibyśmy się skupić w niniejszym artykule.
Choroby i przyjmowanie leków
Niektóre choroby wpływają na kolor zębiny oraz na grubość szkliwa. Zmiany w odcieniu uzębienia może powodować między innymi porfiria, mukowiscydoza, zaburzenia hormonalne i choroby tarczycy. Są przypadki, gdy zęby mają nawet kolor brązowy!
Istnieje bardzo duża grupa leków, które mogą mieć negatywny wpływ na kolor zębów. Oto kilka z ich podgrup:
- antyhistaminowe,
- na nadciśnienie,
- antydepresyjne,
- z grupy tetracyklin (antybiotyki).
Leki z tetracykliną stosowane są między innymi do leczenia trądziku. Przyczynia się ona do powstawania żółtych i brązowych plam na linii dziąseł, które trudno usunąć.
Palenie wyrobów tytoniowych
Nie od dziś wiadomo, że palenie wyrobów tytoniowych ma bardzo niekorzystny wpływ na kolor zębów. Smoliste i toksyczne substancje, które są zawarte w tytoniu, dostają się do jamy ustnej i osiadają na powierzchni zębów. Aby pozbyć się przebarwień powstałych w wyniku palenia, należy skończyć z nałogiem i poddać się serii zabiegów, które będą miały na celu rozjaśnienie zębów.
Dieta
To, co spożywa człowiek, ma istotny wpływ na kolor szkliwa i jego grubość. Znacznie osłabiają je produkty zawierające kwasy, czyli głównie warzywa, owoce, a nawet soki. Uszkodzone szkliwo jest bardzo mocno narażone na odbarwienie barwnikami, które znajdują się w różnego rodzaju pożywieniu. Jednak większość produktów, które barwią szkliwo, jest zdrowa, więc nie możemy wykluczyć ich z diety. Dlatego w tym przypadku istotna jest profilaktyka i stosowanie się do zaleceń lekarzy. Oto kilka produktów, które mają zły wpływ na szkliwo:
- czarna i czerwona herbata,
- kawa bez mleka,
- owoce leśne,
- buraki,
- czerwone wino.
Nieodpowiednia higiena
Kolejną z częstych przyczyn przebarwień zębów jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Wciąż wiele osób zapomina o szczotkowaniu zębów dwa razy dziennie, stosowaniu nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej, chociaż mówi się o tym na każdym kroku. Te kilka czynności pozwoli na zachowanie naturalnego koloru zębów, dzięki temu, że pozbywają się one codziennych zabrudzeń w jamie ustnej.
Co więcej, omijanie profilaktycznych wizyt stomatologicznych również sprzyja powstawaniu przebarwień. Dentysta może wtedy usunąć osad i kamień znajdujący się na zębach. Dzięki temu zabiegowi, powierzchnia zębów zostanie wygładzona, a barwiącym związkom trudniej będzie przykleić się do powierzchni zęba.