Zdecydowana większość społeczeństwa regularną higienę zębów ogranicza jedynie do codziennego szczotkowania i sporadycznych wizytach kontrolnych u dentysty, który obejrzy aktualne uzębienie i oceni jego stan. Warto jednak pamiętać, że nie są to jedyne aspekty wpływające na zdrowe funkcjonowanie naszego zgryzu. Niezwykle ważnym, a jednocześnie nierzadko błędnie pomijanym zabiegiem jest higienizacja zębów, którą wykonuje sam dentysta. Na czym polega ten zabieg i dlaczego jest niezbędny dla naszego zdrowia?

Na czym polega higienizacja zębów?

Higienizacja zębów to zabieg profilaktycznego oczyszczania uzębienia z nagromadzonych osadów, kamienia i bakteryjnej płytki nazębnej. Polega ona na wykonaniu kilkuetapowych czynności, których efektem jest nie tylko korzystny wpływ na stan zdrowia zębów, ale przede wszystkim na wygląd a co za tym idzie samopoczucie pacjenta.

Higienizacja wykonywana jest przez profesjonalną higienistkę która każdy proces higienizacji zębów rozpoczyna od skalingu, czyli usuwania złogów i kamienia nazębnego. Czynność ta opiera się na wykorzystaniu mikro wibracji końcówki skalara ultradźwiękowego , którego wysoka częstotliwość pozwala na rozbicie cząsteczek kamienia osiadłego na zębach przy czym jest bardzo delikatny dla szkliwa zębów. Kolejnym etapem higienizacji jest piaskowanie. Podczas tej czynności higienistka przy użyciu specjalnych narzędzi kieruje w stronę zębów pacjenta strumień mieszaniny wody i specjalnego piasku którego zadaniem jest usunięcie przebarwień i osadów. Mieszanina piasku i wody jest jednocześnie bardzo delikatna dla szkliwa pacjenta i dziąseł jednak doskonale radzi sobie z osadami i przebarwieniami.

Po oczyszczeniu powierzchni zębów, kolejnym etapem jest zabezpieczenie ich przed ponownym zabrudzeniem. Wykonuje się to podczas procesu polerowania, który dzięki wygładzeniu płytki nazębnej hamuje odkładanie się wszelkich nalotów i osadów. Do tego zabiegu wykorzystuje się zwykle dedykowane pasty o właściwościach oczyszczających i polerujących, które w efekcie doskonale wygładzają powierzchnię zęba.

Ostatnim krokiem jest fluoryzacja. Higienistka wykonująca zabieg, za pomocą specjalnego pędzelka nabiera dokładną ilość lakieru z fluorem. Dzięki właśnie temu składnikowi preparat nie tylko wzmacnia szkliwo, ale i zwiększa odporność zębów na próchnicę. Etap ten jest jednocześnie ostatnim, który składa się na higienizację – cały proces nie trwa zwykle dłużej niż godzinę.

Zabieg higienizacji dla większości pacjentów jest bezbolesny, jednak dla niektórych pacjentów z dużą nadwrażliwością może być niekomfortowy – wówczas może być wykonany w znieczuleniu miejscowym.

Dlaczego regularna higienizacja jest tak ważna

Jaki korzyści płyną z zabiegu?

Oczyszczenie zębów z wszelkich zanieczyszczeń posiada pozytywny wpływ nie tylko na ich wygląd, ale i na zdrowie. Głównym zadaniem zabiegu jest profilaktyka zębów i dziąseł –pozbywając się osadzonych cząsteczek, w tym kamienia nazębnego, zmniejszamy ryzyko rozwoju bakterii, wzmacniając tym samym szkliwo. Niektórych zanieczyszczeń nie da się w końcu usunąć samemu, przez co gromadzą się one na powierzchni zęba. To właśnie trudności w samodzielnym usunięciu kamienia nazębnego i jego wysoka szkodliwość stanowią najważniejszy czynnik decydujący o wykonaniu zabiegu higienizacji zębów. Pozbycie się zabrudzeń pomaga w utrzymaniu zdrowego uzębienia, a uzyskana gładkość i likwidacja przebarwień pozytywnie wpływa na estetykę uśmiechu. Ponadto, usunięcie osadów umożliwia ukazanie wyraźniejszego obrazu aktualnego stanu uzębienia, przez co o wiele łatwiejszym jest zauważenie pojawiających się ubytków, a tym samym szybsze podjęcie leczenia.

Kiedy zdecydować się na higienizację?

Higienizację wykonuje się głównie u osób rozpoczynających leczenie ortodontyczne, planujących wybielanie zębów lub cierpiących na paradontozę. Przeprowadzenie zabiegu zaleca się również przed procedurami chirurgicznymi, mającymi miejsce między innymi w jamie ustnej, co zapobiega rozwojowi bakterii i hamuje ryzyko przeniesienia ich do innych obszarów organizmu.

Zaleca się, by higienizację zębów wykonywać regularnie co około 6-8 miesięcy. Na usunięcie kamienia warto się zdecydować jednak zawsze wtedy, gdy tylko zauważymy jego obecność na powierzchni zęba – taką sytuację najlepiej od razu skonsultować ze swoim dentystą. Utrzymywanie się osadu stanowi ważny znak jednoznacznie wskazujący, że zwykłym szczotkowaniem nie udaje się usunąć zabrudzeń. Najlepszą opcją jest wtedy właśnie profesjonalna higienizacja.