Każdy z nas pragnie mieć ładny i śnieżnobiały uśmiech oraz zdrowe zęby. Jednak równie duża część osób pomija lub zapomina o podstawowych elementach higieny jamy ustnej, jak na przykład nitkowanie zębów. Dobranie odpowiedniej pasty i szczoteczki do zębów nie gwarantuje całkowitego usunięcia resztek pokarmów oraz nagromadzonych bakterii.

Warto podkreślić, że nie wykonując nitkowania, omija się aż dwie z pięciu krawędzi zęba. Zalegające resztki stanowią idealną pożywkę dla bakterii, które mogą zniszczyć szkliwo i spowodować próchnicę. Co więcej, tylko stosowanie nici dentystycznym umożliwia regularne pozbycie się osadu zalegającego między szczelinami zębów. Nieusunięty osad twardnieje, a następnie zmienia się w kamień nazębny, którego obecność jest przyczyną stanów zapalanych dziąseł i paradontozy.

Jakie nici wybrać?

Na rynku jest wiele rodzajów nici dentystycznych, które różnią się między sobą materiałem, z którego są wykonane, smakiem oraz grubością. W celu znalezienia swojej idealnej nici warto wypróbować kilka możliwości, a tym samym określić najdogodniejsze dla siebie. Wybierając nić, należy zwrócić uwagę na to, czy wchodzi łatwo pomiędzy zęby.

W sklepach znajdziemy nici woskowane i niewoskowane. Zdecydowana większość osób wybiera te pierwsze, gdyż o wiele łatwiej przesuwają się pomiędzy zębami. Dodatkowo są one cieńsze i dlatego sprawdzą się doskonale u osób, których zęby ułożone są bardzo blisko siebie. Nici niewoskowane są o wiele grubsze i dedykowane osobom, których szczeliny międzyzębowe są większe.

W kolejnym podziale możemy wyróżnić nici jednowłóknowe i wielowłóknowe, które dzielą się w zależności od budowy oraz ilości włókien danej nici. Nici jednopasmowe są grubsze i odporne na strzępienie, natomiast wielowłóknowe charakteryzują się większą wytrzymałością, jednak mogą się strzępić podczas stosowania.

Inne rozwiązania

Jeżeli potrzebujesz innego rozwiązania niż nić dentystyczna, możesz wybrać wykałaczki dentystyczne. Jest to plastikowy element, na którym zamocowany jest kawałek nici dentystycznej. Drugi jej koniec jest szpiczasty i pełni rolę wykałaczki.

Jak nitkować zęby?

Jeżeli posiadasz już odpowiednio dobraną nić do swoich zębów i indywidualnych wymagań, nie pozostaje nic innego, jak rozpocząć nitkowanie szczelin międzyzębowych. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, żeby przed nitkowaniem umyć ręce, dzięki temu ograniczysz możliwość przeniesienia bakterii ze skóry do jamy ustnej. Należy urwać około 40/50 cm nici i napiąć ją wykorzystując kciuk i palec wskazujący, tak by między palcami pozostało około 2,5-3 centymetry.

Manewrując kciukami, należy wsunąć nić zygzakowatym ruchem w przestrzeń między zębami przednimi. Niezwykle ważne jest, aby nie przerywać nici, mając ją między zębami! Nicią należy otoczyć każdy ząb, przesuwając ją w górę i dół po jego powierzchni oraz pod linią dziąseł. Dzięki temu każdy ząb zostanie oczyszczony za pomocą nowego kawałka czystej nici.

Opisana wyżej metoda jest dedykowana wszystkim osobom, niezależnie od sposobu ułożenia zębów oraz rodzaju nici dentystycznej. Istotne jest, aby dokładnie oczyścić każdy ząb oraz dziąsła.