Co to są mosty dentystyczne?

Mosty dentystyczne to porcelanowe uzupełnienia protetyczne, składające się z koron protetycznych osadzonych na zębach filarowych i połączonych ze sobą sztucznymi zębami. Mosty protetyczne nie różnią się prawie w ogóle w strukturze od naturalnych zębów. Dlatego komfort ich użytkowania jest bardzo wysoki i pacjenci nie odczuwają różnicy podczas jedzenia.

Aby założyć most dentystyczny wymagane jest wykorzystanie własnych zębów. Muszą one być również zdrowe i bez próchnicy. W przypadku występowania jakichkolwiek dolegliwości lekarz zazwyczaj zleca leczenie kanałowe. Decyzja o założeniu mostu dentystycznego w głównej mierze zależy od kondycji zębów filarowych. 

Zęby filarowe, to zęby które sąsiadują z miejscem ubytku i to właśnie na nich zakłada się korony porcelanowe. Miejsce ubytku nazywane jest przęsłem mostu i w nim korona zostaje zawieszona tuż nad dziąsłem. Korona jest połączona mostem z zębami filarowymi. Daje to możliwość uzupełnienia ubytku nawet trzech sąsiadujących zębów.

mosty dentystyczne kraków jak działają (2)

Jak wyglądanie zakładanie mostu dentystycznego?

Całe leczenie zaczyna się od konsultacji z lekarzem, który ocenia stan naszych zębów. Później lekarz przygotowywuje zęby (zazwyczaj odbywa się to przy użyciu znieczulenia miejscowego), pobiera wyciski oraz dobiera kolor uzupełniania. Następnie ma miejsce konsultacja protetyczna, podczas której wykonywane jest badanie RTG, dopasowywuje się metodę leczenia, a także planuje kolejne wizyty. 

Następnie w laboratorium opracowywane są uzupełnienia na podstawie przesłanych skanów i wycisków. Kolejnym krokiem jest tymczasowe uzupełnienie, które zakłada się pacjentowi na około 10 dni, aby mógł się on do niego przyzwyczaić i wprowadzić ewentualne korekty. Po okresie adaptacyjnym most dentystyczny jest montowany na stałe.

Do odpowiedniego założenia mostu protetycznego niezbędne jest oszlifowanie zębów naturalnych. Czynnikiem, który ma największy wpływ na trwałość zabiegu jest odpowiednie dopasowanie tkanek. Przy pomocy mikroskopu możliwe jest wykonanie bardzo starannego dopasowania co sprawia, że dobrze założony most może służyć pacjentowi nawet kilkadziesiąt lat. Za największą wadę mostów dentystycznych uważa się konieczność ingerowania w zdrowe zęby, podczas ich zakładania.

Dla kogo są mosty dentystyczne?

Mosty dentystyczne są odpowiednie dla ludzi z brakiem uzębienia. Dzięki temu, że są one montowane na stałe w oparciu o naturalne zęby pacjenta, dają zdecydowanie większe poczucie komfortu niż protezy ruchome.

Wykonujemy mosty dentystyczne w naszym gabinecie w Krakowie, zapraszamy!