Zęby są wizytówką każdego, bez względu na wiek. Nie zawsze udaje się nam je utrzymać w idealnej, zdrowej kondycji. Na szczęście, nowoczesna medycyna i stomatologia dają wiele możliwości zastąpienia naszych zębów nowymi, które prezentują się naturalnie. Proteza natychmiastowa to jeden ze sposobów na piękny uśmiech. Przyjrzyjmy się bliżej tej opcji.
Rodzaje protez
Zacznijmy od przedstawienia pełnej gamy protez zębowych. Możemy je podzielić na dwie grupy, czyli uzupełnienia ruchome i stałe. Różnią się one tym, że stałych protez pacjent sam nie jest w stanie wyciągnąć. Przy protezach stałych wyróżniamy: korony, bądź wkłady zębowe, implanty, licówki i mosty zębowe. Do protez ruchomych zaliczamy: szkieletowe, akrylowe, z tworzyw elastycznych i overdenture -wspomagane na innych zębach. Protezy natychmiastowe należą właśnie do protez ruchomych.
Kiedy używamy protezy natychmiastowej?
Ekstrakcja zębów, czyli usunięcie ich w gabinecie stomatologicznym, może być zaskoczeniem i dla pacjenta i dla lekarza. Może ona okazać się koniecznością podczas rutynowego przeglądu, przy którym nikt nie był w stanie przewidzieć konieczności założenia protezy w miejsce usuwanego zęba. Proteza natychmiastowa jest w takiej sytuacji dużym ułatwieniem, zwłaszcza dla pacjenta, ponieważ nie musi on długo funkcjonować bez pełnego uzębienia. A więc proteza natychmiastowa ma duży wpływ na komfort pacjenta.
Jak powstaje proteza natychmiastowa?
Ta proteza jest wykonywana najczęściej z akrylu i składa się z różowej płytki-imitacji dziąseł, oraz białej-zęba. Przed usunięciem zęba wykonuje się odciski, na podstawie których będzie wykonana proteza, pacjent sam dobiera sobie kolor protezy. Lekarz usuwa zęby dopiero następnego dnia, gdy proteza jest już gotowa, aby pacjent mógł zatwierdzić jej wygląd i dopasowanie. Po ekstrakcji zęba zakładana jest proteza i po upływie kolejnych 24 godzin należy skontrolować ranę po zabiegu.
Co wyróżnia protezę natychmiastową?
Największym plusem tego rodzaju protez jest to, że protezę natychmiastową można otrzymać już w 24 godziny. Pełni ona nie tylko funkcję estetyczną, jak w przypadku większości innych protez, ale też leczniczą, ponieważ staje się opatrunkiem i zabezpieczeniem dla rany poekstrakcyjnej. Przyspiesza proces gojenia rany, ogranicza jej krwawienie i pozwala na normalną mowę oraz spożywanie posiłków bez większych trudności i bólu (z wyjątkiem twardych czy bardzo gorących potraw). Cena protezy jest przystępna dla wielu osób. Ceny rozpoczynają się już od 60 złotych za jeden punkt, czyli imitację zęba.
Co jeszcze należy wiedzieć?
Proteza natychmiastowa wymaga częstszych wizyt kontrolnych u lekarza specjalisty i nie jest stosowana jako rozwiązanie stałe, a tymczasowe. Po 2-4 tygodniach należy ją podścielić, czyli uzupełnić dodatkową warstwą akrylu. Jeśli chcemy używać tej protezy dłużej niż rok, to powinniśmy ją wymienić po tym czasie na nową. Należy też pamiętać, że ze względu na ekspresowy czas tworzenia protezy, może ona być mniej wygodna niż inne rodzaje, które wykonywane są w dłuższym czasie.