Szacuje się, że co czwarta osoba na świecie choruje na halitozę. Mimo to nieświeży oddech dalej uważany jest za powód do wstydu i w efekcie może prowadzić do wykluczenia społecznego. Szczególnie że świadomość na temat przyczyn występowania halitozy jest bardzo niska. Mało kto wie, że nieprzyjemny zapach z ust to nie tylko efekt zjedzenia potraw o specyficznym zapachu, ale też objaw poważnej choroby. Dlatego bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie i wdrożenie leczenia.

Czym jest halitoza?

Halitoza – przewlekle nieświeży oddech – to przypadłość, dotykająca wielu ludzi. Nieprzyjemny zapach, najczęściej wydobywający się z ust, może znacząco uprzykrzyć życie i prowadzić do kompleksów oraz pogorszenia samopoczucia. Ze względu na to, że w ogólnej świadomości źle pachnący oddech kojarzy się z brakiem higieny, często jest powodem wycofania społecznego (chory odczuwa wstyd). Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć o występowaniu halitozy i o tym, że można się jej pozbyć.

Przyczyny występowania halitozy

Źródłami halitozy najczęściej są choroby lub zła higiena jamy ustnej. Zaczynając od drugiej przyczyny, nieprzyjemny oddech może generować nieprawidłowa higiena aparatu ortodontycznego czy zaleganie resztek jedzenia pod protezami lub mostami. W przypadku schorzeń sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana — należy znaleźć i rozpoznać przyczynę (chorobę), odpowiedzialną za występowanie halitozy. Wśród nich można wymienić: paradontozę, grzybicę jamy ustnej czy stany zapalne. Za nieświeży oddech mogą odpowiadać również choroby układu oddechowego, a nawet nowotwory.

Występuje również zjawisko halitozy fizjologicznej, która jest naturalną reakcją organizmu na czynniki środowiskowe (zewnętrzne). Występuje po dłuższym śnie, spożyciu pokarmów o mocnym smaku i zapachu (np. czosnek lub cebula), wskutek palenia tytoniu.

Jak można wyleczyć halitozę?

Na początku warto wspomnieć, że w przypadku halitozy fizjologicznej pozbycie się nieprzyjemnego oddechu jest łatwe – wystarczy umyć zęby. Można również zdecydować się na płyn do płukania, a czynności dopełnić nicią dentystyczną. W zachowaniu świeżego oddechu może również pomóc odpowiednia dieta, która będzie polegała na wyeliminowaniu kwaśnych i słodkich pokarmów oraz zestawienia dużej ilości białka i małego spożycia węglowodanów. Dodatkowo, należy ograniczyć palenie papierosów, spożywanie alkoholu czy picie kawy.

W przypadku halitozy spowodowanej innymi czynnikami leczenie nie jest już takie proste. Należy pamiętać, że wyczucie nieprzyjemnego zapachu z ust powinno skutkować wizytą u specjalisty, który pomoże rozpoznać źródło problemu. Zazwyczaj zaczyna się od dokładnego przeanalizowania metod, utrzymywania higieny jamy ustnej. Następnym krokiem może być zlokalizowanie jednostki chorobowej. Skuteczne wyleczenie schorzenia, powodującego nieświeży oddech, znacząco wpłynie na występowanie halitozy.

Jeżeli halitoza ma źródło w gromadzeniu się substancji w kryptach migdałkowych, lekarz powinien przeprowadzić zabieg kryptolizy. Przeprowadza się go pod częściowym znieczuleniem, jest skuteczny i nie wiąże się z bólem i krwawieniem.