Zęby mądrości zwane są ósemkami, ponieważ jako ósme pojawiają się w naszym łuku zębowym. Należą do rodziny trzonowców, jak szóstki i siódemki. Pojawiają się między 17 a 26 rokiem życia, stąd właśnie wywodzi się ich nazwa – “zęby mądrości”, określająca wejście w dorosłość z większą wiedzą. Jednak nie zawsze ich pojawienie może być powodem do radości, gdyż są uważane za najbardziej kłopotliwe zęby w naszej jamie ustnej. Dlaczego tak jest i czy faktycznie warto je usunąć, tego dowiesz się w niniejszym artykule.

Kłopotliwe ósemki?

Prawdą jest, iż ósemki nie wyrastają każdej osobie, czy więc faktycznie są one zbędne? Osoby, które nie posiadają zębów mądrości, nie mają jakichkolwiek problemów z żuciem i rozdrabnianiem pokarmu. Jednak osobom, które wspomniane zęby zaczynają się pojawiać, w większości przypadków mogą być kłopotliwe i sprawiać problem. Dlaczego tak się dzieje, czy nie powinny nam ułatwiać życia?

Otóż, niestety, ale w większości przypadków ósemki są obciążeniem, dlatego tak wiele osób decyduje się, aby je usunąć. Głównym powodem usunięcia jest nie wyrośnięcie samej ósemki, która w późniejszym czasie może sprawić ból oraz stan zapalny dziąsła, a w konsekwencji ropień.
Następnym z powodów jest wyrośnięcie ósemki w niekorzystnym położeniu, powodującym nawet zmiany w układzie całego uzębienia.
Trzecim, bardzo częstym powodem usuwania zębów mądrości jest pojawienie się próchnicy nazębnej, która nieleczona może spowodować duży ból, a następnie przerodzić się w zapalenie miazgi zębowej, co skończyć się może leczeniem kanałowym lub nagłym zabiegiem chirurgicznym jej usunięcia.

Ósemki- mieć czy nie mieć?

Sprawa jest dość prosta, kiedy nasza ósemka wyszła dobrze i nie jest problemem dla wyglądu całego łuku zębowego to nie ma potrzeby jej usuwać przymusowo. Gdyż wraz z jej usunięciem mogą wiązać się inne problemy, takie jak częsty ból głowy i twarzy. Dlatego nie ma większego sensu pozbywać się zdrowego zęba. Należy też pamiętać, że istnieją powikłania pozabiegowe, takie jak opuchlizna, ból i krwawienie. Jak dowodzą najnowsze badania naukowców, zęby mądrości są również pokładem komórek macierzystych które można wykorzystać przede wszystkim do wytworzenia komórek kostnych nerwowych oraz wielu innych.

Jednak, gdy stanowi ona problem, dla naszego zdrowia lub wyglądu, bo jednak nie zawsze chodzi o ból, to warto zdecydować się na ich usunięcie. Pamiętać trzeba, że wszystkie niepokojące dolegliwości bólowe, związane z zębami mądrości należy konsultować z lekarzem specjalistą i to on wyda opinie na temat dalszego losu naszych ósemek.