Szeroki uśmiech to wizytówka każdego człowieka. Mimo że szkliwo jest twardszą tkanką u człowieka, zęby wymagają stałej pielęgnacji i kontroli. Zaniedbanie ich może skutkować pogorszeniem się wyglądu, a także może doprowadzić do konieczności podjęcia leczenia. Ścieranie się zębów to powszechny problem w obecnych czasach, także wśród młodych osób. Jakie są przyczyny ścierania zębów i jak temu zaradzić?

Jak objawia się ścieranie zębów?

Ścieranie się zębów polega na zmniejszaniu się ich grubości poprzez redukcję zewnętrznych warstw tkanek nazębnych. Proces ten jest naturalny i niegroźny, jeżeli jest zjawiskiem powiązanym z wiekiem lub cyklem fizjologicznym. Jednak coraz częściej młodzi pacjenci borykają się z problemem ścierania się zębów. Proces ten objawia się dolegliwościami związanymi z nadwrażliwością zębów. Dodatkowo zauważalna jest deformacja uśmiechu poprzez zaostrzenie i skrócenie się zębów, a także kruszenie się oraz ubytki zębne w okolicach dziąseł. Mo gą pojawiać się także bóle podczas jedzenia i przeżuwania, bóle głowy, mięśni twarzy, ramion i karku.

Ścieranie zębów, to ogromny dyskomfort, który wymaga natychmiastowej reakcji!

Jakie są przyczyny ścierania zębów?

Do najczęstszych przyczyn zalicza się nieprawidłowy rozstaw zębów, wyrzynanie się zębów mądrości czy przesuwanie się zębów ze względu na konieczne wyrwanie jednego z nich. Dodatkowo nie wolno zapominać o stresie, który odgrywa znaczącą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni. Stres powoduje napinanie się i dysfunkcje mięśniowe, które doprowadzą do mocnego zaciskania się szczęki i zgrzytania zębami, szczególnie podczas snu. Schorzenie to nazywane jest bruksizmem. Ścieranie zębów może być powiązane z nieprawidłowym funkcjonowaniem stawów skroniowo-żuchwowych. Przyczyną może być też nieodpowiednia dieta, zaburzenia odżywiania oraz nieprawidłowa higiena zębna.

Jak zapobiec takiej przypadłości?

Kiedy zauważymy pierwsze objawy, konieczne jest dokonanie diagnozy przez specjalistę. Stomatolog pomoże w doborze odpowiedniej metody, aby zminimalizować problem. W przypadku dużych i widocznych ubytków, najprawdopodobniej zaproponuje rekonstrukcję uśmiechu poprzez wypełnienie brakujących elementów, wyprostowanie linii zębów bądź zaleci całkowitą odbudowę zębów.

Poza wizualnymi zmianami, dentyści zalecają używanie szyny relaksacyjnej podczas snu, która pozwala odpocząć i rozluźnić mięśnie. Innym sposobem jest deprogramatorrodzaj aparatu ortodontycznego, który usuwa obecną, dysfunkcyjną pamięć mięśniową i układa żuchwę w prawidłowej pozycji.

Istnieją także zabiegi estetyczne, które pozwalają na rozluźnienie mięśni pod wpływem specjalnie wstrzykiwanych preparatów. W mięśnie żwaczy wstrzykiwany jest botoks, dzięki któremu szczęka przestaje być tak mocno zaciśnięta, co pozwala uspokoić mięśnie. Efekt utrzymuje się do pół roku i jest bezbolesny.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i stałej kontroli swojego uśmiechu!