Każdy z nas chociaż raz w swoim życiu spotkał się z uciążliwym bólem zęba. Niestety nie jest to przyjemne doznanie, a wręcz bardzo problematyczne i uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie. Warto pamiętać, że tego typu bólu nie należy lekceważyć, ponieważ może mieć w późniejszym czasie przykre skutki dla naszego zdrowia. Jakie mogą być przyczyny bólu i czy zawsze trzeba zwracać się do specjalisty? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Przyczyny bólu zęba

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że bóle zębów bywają różne. Może to być nagły, ostry ból, pojawiający się od czasu do czasu. Może też to być ból ćmiący utrudniający funkcjonowanie i prawidłowe myślenie lub ból pulsacyjny, który lubi powracać, gdy spożywamy jedzenie, które nie sprzyja zdrowiu zębów, są to na przykład słodycze. Występują również bóle stałe i intensywne, którym towarzyszy obrzęk. Warto dowiedzieć się jaki rodzaj bólu powoduje określoną przyczynę.

Ból a przyczyny

Przy bólu nagłym, ostrym, częstą przyczyną jest nadwrażliwość zębów i dziąseł, która pojawia się właśnie przy spożywaniu zimnych lub gorących posiłków, a przede wszystkim napojów. Jest spowodowana najczęściej utratą szkliwa wokół dziąseł odbudowujących naszego zęba. Drugim z najczęstszych powodów może być tworzenie się próchnicy nazębnej.

się ból pulsacyjny, który nie mija, może mieć podłoże próchnicze prowadzące do zapalenia miazgi zębowej. Nie leczenie takiego stanu może po wodować obumieranie tkanki miazgi, co w późniejszym efekcie skończyć się może leczeniem kanałowym zęba.
Natomiast ropień zębowy jest przyczyną bólu stałego, intensywnego którym właśnie towarzyszy obrzęk. Ropień to nic innego, jak pojawienie się stanu zapalnego w obrębie miazgi zęba, które postępuje i może rozprzestrzenić się na dziąsła. W takim wypadku powstaje mały pęcherzyk ropny na dziąśle, którego leczenie zaczyna się od podawania antybiotyku, a następnie rozpoczyna się leczenie kanałowe.

Ważne jest, aby nie lekceważyć żadnego z rodzajów bólów i możliwie jak najszybciej udać się do odpowiedniego specjalisty.

Sposoby na zmniejszenie dolegliwości bólowych

Jeśli po pojawieniu się dolegliwości bólowych nie jesteśmy w stanie udać się od razu do specjalisty warto leczyć się domowymi sposobami i nieco złagodzić ból.
Jednym z najpowszechniejszych środków łagodzących są różnego rodzaju leki przeciwbólowe, jednym z najmocniejszych jest paracetamol, który powinien uśmierzyć ból.

Jeżeli ból powraca i jest mocniejszy warto zastosować goździki, które można żuć, a ich właściwości działają przeciwbólowo. W walce ze stanami zapalnymi możemy przygotować domową płukankę z ziół, wykorzystując szałwię oraz rumianek.
Należy pamiętać, że są to porady na czasowe zmniejszenie dolegliwości bólowych. Aby całkowicie pozbyć się problemu konieczna jest wizyta u specjalisty.