Wraz z nieustannym rozwojem technologii, do świata medycyny wprowadzane są coraz to doskonalsze metody leczenia, sprawiające, że jest ono jeszcze skuteczniejsze, szybsze i bardziej komfortowe. Od niedawna oblicze stomatologii zmienia mikroskop, który pozwala lekarzom dostrzec niewykrywalne wcześniej struktury i zbadać problem precyzyjniej niż kiedykolwiek wcześniej. Na tych zmianach szczególnie może skorzystać dział stomatologii zajmujący się chorobami miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych, czyli endodoncja. Leczenie kanałowe przestaje być dzięki temu źródłem niepokojów u pacjentów, ponieważ zapewnia wyższy komfort i skuteczność w porównaniu do tradycyjnych metod. Aby cieszyć się zdrowym uzębieniem, warto wiedzieć, w jakich sytuacjach konieczny jest ten sposób leczenia.

Infekcja miazgi

Dzięki precyzji, jaką oferuje mikroskop w gabinecie stomatologicznym, możliwe jest wykonanie szczególnie trudnych i skomplikowanych zabiegów, którym tradycyjne metody mogłyby nie podołać. Ta oto metoda jest często ostatnią deską ratunku dla zęba dotkniętego poważnym chorzeniem, takim jak infekcja miazgi. Nieleczona będzie się rozwijać i pogłębiać z każdym dniem, aż doprowadzi do ropni czy torbieli. Leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu pozwala zachować naturalny ząb i uniknąć dodatkowych kosztów, związanych z powyższymi powikłaniami. Jest konieczne również w przypadku znacznych zmian spowodowanych nieleczoną próchnicą. Początkowo zajmuje jedynie zębinę, jednak szybko wnika w coraz to głębsze warstwy zębów. Gdy dotrze do miazgi, namnażające się bakterie powodują stan zapalny, który sprawia narastający, ogromny ból w tych okolicach. Może nasilać się podczas kontaktu źródła próchnicy ze słodkimi, ciepłymi lub zimnymi potrawami oraz napojami.  Warto udać się na zabieg już po zauważeniu pierwszych objawów, ponieważ w przeciwnym razie istnieje ryzyko wystąpienia zapalenia, martwicy lub nawet zgorzeli zęba. Wtedy baterie niszą wszystko, co stanie im na drodze, a ból staje się nie do zniesienia, nawet przy delikatnym dotknięciu.

leczenie kanałowe

Nietypowe przypadki

Leczenie kanałowe pod mikroskopem stosowane jest również w mniej poważnych, ale nietypowych sytuacjach. Przykładem może być nietypowy kształt lub umiejscowienie zęba. Z pomocą mikroskopu stomatolog może również rozpoznać dodatkowe kanały o nieregularnym przebiegu oraz ich ujścia. Powiększenie do 25x umożliwia ujrzenie milimetrowych fragmentów uzębienia i pracę z dokładnością zegarmistrza. “Kanałówkę” z wykorzystaniem mikroskopu zaleca się także wtedy, gdy do tkanki przyzębia dostały się ciała obce, na przykład fragmenty narzędzi stomatologicznych, użyte podczas zabiegów lub pozostałości ukruszonych zębów. Jest to rozpowszechnione wśród osób uprawiających sporty grożące urazami w obrębie twarzoczaszki, takimi jak boks lub piłkarstwo. 

Jeśli któryś z powyższych przypadków dotyczy Twojego problemu, nie czekaj i umów się na wizytę z naszym specjalistą, który przeprowadzi Cię przez cały proces leczenia. Zapraszamy do gabinetu w Krakowie, gdzie czekają na Państwa profesjonalni w swojej pracy, chętni do pomocy lekarze.