Na czym polega odbudowa zęba?

Odbudowa zęba to zabieg z zakresu stomatologii estetycznej. Dzięki niemu jesteśmy w stanie poprawić ich naturalny wygląd. Celem zabiegów odbudowujących zęby jest między innymi ich uzupełnienie, zmiana ich ustawienia, kształtu czy barwy.  Aby poddać się temu zabiegowi konieczne jest zachowanie korony, czyli większej widocznej części zęba. Dzięki szerokiemu wachlarzowi możliwości odbudowy uzębienie dzisiejsi specjaliści są w stanie naprawić nawet najtrudniejsze przypadki uszkodzonych zębów bez większych przeszkód.

Metody odbudowy zębów

Istnieje wiele metod dzięki którym możemy odbudować zęby i przywrócić piękny, olśniewający uśmiech. Zalicza się do nich:

Licówki

Licówki to cienkie płatki porcelany, nakładane na zęby i trwale do nich przymocowywane. Ta metoda wygląda bardzo naturalnie dzięki odpowiedniemu rozpraszaniu się światła na powierzchni porcelany. Przed wykonaniem licówek należy wyleczyć wszystkie wady zgryzu, dokonać dokładnego przeglądu dentystycznego oraz pozbyć się próchnicy. Ta metoda jest odpowiednia do korekcji wizualnej zębów, jednak do jej wykonania pacjent potrzebuje wszystkich swoich naturalnych zębów.

Odbudowa zęba na włóknie szklanym

Gdy mamy do czynienia ze złamanym zębem jedną z najpopularniejszych metod, aby go naprawić jest odbudowanie włóknem szklanym. Ta metoda jest polecana szczególnie przy odbudowie zęba po leczeniu kanałowym. Cały proces może zostać wykonany podczas jednej wizyty, dlatego sprawdzi się on świetnie w nagłych wypadkach. Dodatkowo, nie wymaga on szlifowania zębów. Zaletą obudowy zębów na włóknie szklanym jest fakt, że zdecydowanie wzmacnia ono ich sztywność.

Korona protetyczna

Osłania ona uszkodzony ząb nadając mu ponownie jego naturalny wygląd. Dodatkowa ma ona działanie wzmacniające i wyróżnia się ogromnym komfortem użytkowania, nie odstającym od zębów naturalnych. Korona protetyczna może zostać wykonany z porcelany lub specjalnego kompozytu. Proces jej nakładania wymaga użycia znieczulenia miejscowego. Plusem tej metody jest fakt, że jest ona indywidualnie dopasowywana do potrzeb pacjenta. Może zostać wykonana korona całkowita, półkorona lub taka, która zastępuje ¾ zęba. Indywidualnie zostaje dobierany kolor, przez co ta metoda daje najbardziej naturalny efekt i jest najbardziej estetyczna. Korony protetyczne to metoda najczęściej wybierana do odbudowy zębów.

Dlaczego warto odbudowywać zęby?

Nie należy lekceważyć żadnych ubytków zębowych. Nawet najmniejsze ukruszenie, nie tylko wpływa niekorzystnie na nasz wygląd, ale także i na zdrowie. Zaniedbane ubytki mogą doprowadzić do konieczności leczenia kanałowego. Drobne naprawy nie są kosztowne, ale ich zlekceważenie może nieść za sobą poważne i znacznie kosztowniejsze konsekwencje.

 

Zapraszamy na odbudowę zębów w naszym gabinecie dentystycznym w Krakowie!